EnergoZrouti.cz

Česko čeká invaze slunéček. Může za to teplé a slunečné počasí

  
Nikola Stránská
5. 10. 2022 ▪ 14:25

Česko čeká v následujících dnech nepříjemná součást babího léta. Do domácností se totiž ve velkém přesunou slunéčka východní a další hmyz, který se v dutinách bude skrývat před zimou.

Babí léto přináší invazi slunéček
Babí léto přináší invazi slunéček
Foto: Teodor z Pixabay

Česko čeká v příštích dnech příchod babího léta. To s sebou ale přinese i pravidelnou invazi migrujícího hmyzu v čele se slunéčkami východními, zlatoočky nebo různými druhy ploštic a much. Hmyz se totiž za teplého a slunečného počasí, které by měla přinést už první říjnová středa přesouvá do bezpečných zimních úkrytů, které jsou často v našich domácnostech.

Domácnosti se tak mohou potýkat se „záplavou“ slunéček východních a dalšího hmyzu do štěrbin a dutin, kde bude přes zimu sucho a kde nehrozí mráz.

Ačkoliv slunéčko východní není u nás původním druhem a pochází z oblasti okolí Číny, dnes už ve velké míře vytlačilo původní slunéčko sedmitečné. To lze ještě najít na venkově a ve volné přírodě. Slunéčko východní stejně jako sedmitečné je sice skvělou ochranou proti škůdcům ovocných stromů a dalších plodin, jeho velkou nevýhodou je ale takzvaná synantropie.

Hmyz je totiž ve velkém vázaný na prostředí pozměněné a obývané člověkem. Lidé tak musejí očekávat, že teplé počasí opět přinese slunéčka ve stovkách jedinců do jejich bytů a domů.

„Proto při babím létě zavírají okna všichni ti, kdo nechtějí sdílet svůj pokoj během následujícího podzimu a zimy se stovkami hmyzu. A to nechcete. Naopak se můžete zajet podívat na podzimní migraci hmyzu na nějaký kopec, zejména s bílou stavbou na vrcholu. Třeba na národní horu Říp,“ říká Oldřich Nedvěd Biologického centra Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity.

Právě na kopcích a skálách lze v tuto dobu hmyz nalézt ve velkém kolem poledne, jelikož jde o přirozený instinkt při kterém tam dříve jedinci nalézali suché štěrbiny, které nepromrzaly hluboko pod nulu. V současné krajině jim tyto objekty nahrazují právě budovy.
Štítky: Slunéčko sedmitečné Slunéčko východní Slunéčko Hmyz Babí léto Zvířata
Zdroj: RED