EnergoZrouti.cz

Lidé stále krmí přemnožené nutrie v Mladé Boleslavi. Město je muselo začít odchytávat do klecí

  
Lenka Nováková
28. 2. 2022 ▪ 17:01

Varování před krmením nutrií v Mladé Boleslavi lidé ignorují a zvířata se tak dál rychle množí. Nebezpečím jsou přitom pro člověka i malá zvířata či děti. Odborníci tak nyní zvířata musí odchytit do klecí.

Lidé krmí nutrie
Lidé krmí nutrie
Foto: Pixabay

Mladá Boleslav už několik měsíců řeší problém s přemnoženými nutriemi. Místní obyvatelé i návštěvníci je totiž navzdory informačním cedulím krmí, zvířatům se tak dobře daří. Pro přírodu v okolí říčky Klenice jsou ale přemnožené nutrie katastrofou.

V Boleslavi už zvíře napadlo i psa, může ale šířit také nebezpečné nemoci

Problém s nutriemi se tak stále nedaří vyřešit a i když se už o hrozbě v Mladé Boleslavi mluví dlouho a upozorňují na ni nejen cedule ale i další informační kanály, lidé zvířata stále chodí krmit. Protože jsou v současnosti zvířata velmi přemnožená a v okolí říčky Klenice devastují celé břehy, musí je město odchytávat. Odchycená zvířata pak míří do průmyslového chovu nutrií v Odolene Vodě.

Nutrie jsou v tuzemské přírodě nepůvodní druh zvířete, které zde nemá přirozeného predátora. I kvůli tomu se tak snadno množí a vytlačuje původní živočichy.

Problémem je ale hlavně to, že nutrie vytváří až desítky metrů hluboké nory, které mohou způsobovat sesuvy půdy a s nimi spojené pády stromů. Problém je i intenzivní spásání vegetace v okolí řek, kde se nutrie pohybují. Mimo to mohou být zvířata nebezpečná i pro člověka, jelikož jsou přenašečem mnoho nakažlivých nemocí jako je krysí žloutenka nebo salmonelóza.

Město už navíc eviduje i případ, kdy nutrie napadla psa, jež si ze střetu s ní odnesl krvavá zranění. Odborníci varují, nutrie by se mohla odvážit zaútočit i na malé děti, s kterými k břehům říčky někteří rodiče míří právě kvůli krmení zvířete.
Štítky: Nutrie Mladá Boleslav Zvířata
Zdroj: RED