EnergoZrouti.cz

ZOO ve Zlíně po dvaceti letech obnoví chov jaguárů, otevře pro ně novou expozici Jaguar Trek

  
Markéta Bártová
13. 5. 2022 ▪ 10:00

Zlínská ZOO chystá po dvaceti letech obnovit chov jaguárů. Nově otevřená expozice tak představí hned dvě zvířata, každé navíc zaujme jiným zabarvením.

Jaguár
Jaguár
Foto: katerinavulcova z Pixabay

Po 20 letech se ve zlínské zoologické zahradě budou moci návštěvníci těšit na obnovený chov největších jihoamerických kočkovitých šelem. ZOO totiž otevře novou expozici pojmenovanou Jaguar Trek. Mimo jaguárů se ale návštěvníci mohou těšit i na rozlehlou voliéru s kondory andskými a papoušky ara arakanga.

„Abychom se mohli vrátit k chovu jaguárů, museli jsme vytvořit opravdu něco výjimečného. Vybudovali jsme skutečný jaguáří komplex, který tvoří rozlehlý venkovní výběh s proskleným bazénem, budova s vnitřními ubikacemi a chovatelským zázemím a samozřejmě spousta nejrůznějších bezpečnostních prvků. Prostor pro jaguáry má rozlohu přes 2 000 m2 a je největší expozicí svého druhu v Evropě,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Samotný Jaguar Trek měl být přitom pro návštěvníky dostupný už mnohem dříve. Výstavbu celé stavby ale zkomplikovala pandemie koronaviru, takže stavba byla zahájena teprve v lednu minulého roku.

Návštěvníci se mohou v Jaguar Treku těšit na dva jaguáry. Čtrnáctiměsíčního samce Danyho z dánské ZOO a dvouletou samici Yunu z Německa. K vidění toho bude opravdu hodně, každý z jaguárů má totiž jiné zabarvení. Samice je žlutohnědá a samec je v melanistické, tedy černé formě. Chovatelé navíc už teď doufají, že se jim podaří obě zvířata spojit tak, aby se místní zoologická zahrada dočkala i mláďat.

Součástí otevření Jaguar Treku bude i doprovodný program na nádvoří zámku. „Pro děti jsme připravili zábavné dílničky a malování na obličej, do domoviny jaguárů pak všechny návštěvníky zavede hudební vystoupení jihoamerických indiánů. Kolekci našich dárkových předmětů obohatily suvenýry s motivem jaguárů, lidé si budou moci zakoupit kelímky, zrcátka, magnetky, dřevěné kolíčky nebo zápisník,“ přiblížila oslavy otevření Jaguar Trek Romana Mikešová, vedoucí oddělení marketingu.
Štítky: Jaguár ZOO Zlín Jaguar Trek
Zdroj: RED