EnergoZrouti.cz

Vědci mají první výsledky více jak ročního monitorování rysů v Beskydech náramky s GPS

  
Markéta Bártová
27. 4. 2022 ▪ 12:00

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně mají první výsledky z více jak ročního monitorování rysů ostrovidů v okolí Beskyd. To jim přinese další informace o pohybu těchto šelem.

Rys ostrovid
Rys ostrovid
Foto: veverkolog z Pixabay

Více jak roční sledování pěti samců rysa ostrovida v Beskydech pomocí obojků s GPS lokátory bylo ukončeno. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně tak nyní mají první výsledky, které ukazují na trasy, jež zvířata využívají k přesunům. Právě v nich by také mělo dojít k větší ochraně zvířat například před automobily.

Přesunům by měl pomoci i nový ekodukt

„Telemetrické sledování nám přineslo řadu cenných poznatků. Rysí samci se pohybovali na rozsáhlém území. Domovské okrsky rezidentních jedinců se pohybovaly od 212 do 364 km2. Subadultní jedinec Eman se při hledání nového teritoria mezi Lipníkem nad Bečvou a Čadcou pohyboval na území o rozloze větší jak 2000 kilometrů čtverečních,“ přiblížil dosavadní výsledky zoolog Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Vědci tak díky datům z telemetrických obojků identifikovali hned několik kritických míst, která jsou klíčová v rámci přesunu populací rysa. „Jedním z nich je sedlo Pindula. Rysí samec Květoslav překonal silnici první třídy s intenzitou provozu zhruba 8 tisíc aut denně nejméně 20krát. Dohledali jsme víc než 200 rysích kořistí, kde převládal s 80% zastoupením jednoznačně srnec. Na podrobných výsledcích o časoprostorové a potravní aktivitě dále pracujeme,“ komentoval Duľa.

Mimo monitoringu jedinců pomocí GPS polohy ale vědci spolupracují také s Hnutím DUHA Olomouc, které míru prostupnosti krajiny monitoruje prostřednictvím fotopastí. Právě fotomonitoring je součástí mezinárodního projektu SaveGREEN. Zástupci Hnutí DUHA se navíc věnují i dalším činnostem jako bylo naposledy zpřístupnění migračního koridoru velkých šelem a dalších živočichů u města Jablunkov.

„Migrační trasy ohrožených vlků, rysů, medvědů a dalších živočichů vedou v okolí Jablunkova z kopců Slezských Beskyd pod silniční estakádou I/11 přes zemědělskou plochu železničním podchodem až do CHKO Beskydy. Právě mezi estakádou a podchodem jsme spolu s městem Jablunkov a mysliveckým spolkem Gírová před několika lety zajistili výsadbu naváděcí zeleně,“ uvedl vedoucí projektu SaveGREEN v Hnutí DUHA Olomouc Radek Kříček.

U nedalekých Mostů u Jablunkova by navíc v roce 2024 měla začít výstavba nového ekoduktu. Ten by měl být zároveň prvním zeleným mostem v ČR, který by mohli k přesunům využívat i medvědi. Ekodukt by měl vzniknout u hraničního přechodu na slovenský Svrčinovec a uvedení do provozu je plánováno na rok 2025. Spolu s ním vznikne zelený most také na slovenské straně hranice.

„V případě živočichů rozptylujících se na velké vzdálenosti, jako jsou vlk, rys nebo medvěd, nestačí chránit samotná jádrová území. Naopak kritická místa vznikají v intenzivně osídlených údolích, která se nachází v okolí. U beskydských populací je tedy vedle údolí uvnitř hor třeba zachovat konektivitu také v Dolnomoravském a Hornomoravském úvalu (vznikající D55 a D1), Moravské bráně (D1) a na slovenské straně v údolí Kysuce (D3) a v údolí Váhu (D1),“ komentoval dopravní situaci v pilotní oblasti výzkumný pracovník Centra dopravního výzkumu Ivo Dostál, který na projektu spolupracuje.
Štítky: Beskydy Zvířata Rys ostrovid GPS Monitorování rysů
Zdroj: MENDELU