EnergoZrouti.cz

Američtí vědci našli novou metodu pro boj s parazitem, který je noční můrou včelařů

  
Markéta Bártová
28. 5. 2021 ▪ 10:11

Tým amerických vědců z Washingtonské univerzity přináší svým výzkumem dobré zprávy pro včelaře na celém světě. Našel totiž způsob jak účinně likvidovat parazita, který napadá včelstva a stojí za jejich rozsáhlými kolapsy.

Včela napadená kleštíkem včelím
Včela napadená kleštíkem včelím
Foto: David Mark / Pixabay

Nový způsob boje proti noční můře včelařů, tedy kleštíkovi včelím, který napadá včely a stojí za masivními kolapsy včelstev představili ve své studii vědci z Washingtonské státní univerzity ve Spojených státech amerických. Na likvidaci kleštíka by podle nich bylo možné použít nový kmen houby, která by jej zahubila i bez použití chemikálií.

Zabíjí kleštíka i bez použití chemie

Přestože škůdců, kteří přinášejí včelám problémy znají včelaři velké množství, největším z nich a také nejobávanějším je především kleštík včelí (Varroa destructor). Ten jen v České republice stojí každý rok za kolapsem tisíců včelstev a proto se proti němu běžně včelaři snaží hledat nové metody jak včely ochránit.

V současné době jsou tak proti kleštíkovi využívány chemické látky s obsahem kyseliny mravenčí či kyseliny šťavelové. Ty mohou být ale v některých případech škodlivé i pro včelstvo samotné a to například díky vysokému množství hydroxymethyl­furfuralu jež je sice přirozeně k nalezení i ve včelím medu, ale při špatném skladování se jeho množství v kyselinách zvyšuje a narůstá tak i nebezpečí pro včely.

Tým vedený entomology z Washingtonské státní univerzity ale našel jedno nové řešení, které by do budoucna mohlo zamezit v dalším šíření kleštíka a napadání včel i bez použití kyselin a dalších látek. Odborníkům se tak podařilo vyšlechtit nový kmen houby Metarhizium, která se běžně vyskytuje v půdě po celém světě.

Problém byla teplota úlu, to se ale vědcům podařilo vyřešit

Kleštík na těle včely, pod elektronovým mikroskopem , Courtesy, Eric...
Samotná houba Metarhizium sice dokáže roztoče zabíjet a zároveň neubližovat včelám, jelikož ty mají proti jejím sporám odolnost. Jejím problémem ale bylo přežití v úlovém horku, které mnohdy dosahuje až 35° Celsia. V těchto teplotách totiž houba velmi brzy uhynula.

Právě vědeckému týmu pod vedením Jennifer Hanové se povedlo za pomoci řízené evoluce vyšlechtit nový kmen houby, který úlovým horkům odolává a přežije i při vyšších teplotách.

Metarhizium tak funguje jednoduše. Při dopadu spor na roztoče varroa se dá říci, že na něm začnou klíčit a zavrtají se do něj. Následně se přímo v roztoči množí a zabíjejí jej z vnitřku. Jak již bylo uvedeno, včely mají proti sporům vysokou imunitu a tak jejich populace není zasažena.

„Byly to dva solidní roky práce“ řekla Hanová a dodává: „Provedli jsme testování v reálném světě, abychom se ujistili, že to bude fungovat v terénu, nejen v laboratoři.“

Tým musí v současnosti dokončit způsoby, jakými by mohla být houba aplikována přímo včelaři v úlech. Nutné bude také získání souhlasu od Agentury pro ochranu životního prostředí s tím, že bude moci být houba pro hubení kleštíka využitelná.

„Doufáme, že za 10 let bude místo chemických miticidů široce používáno Metarhizium ke kontrole roztočů Varroa,“ řekl Steve Sheppard z entomologického oddělení univerzity.
Štítky: Kleštík včelí Varroa destructor Washington State University
Zdroj: WSU