EnergoZrouti.cz

Slovenské lesy znovu varují před medvědy, evidují další napadení zaměstnance

  
Markéta Bártová
10. 5. 2022 ▪ 16:00

Slovenské Lesy SR evidují další napadení zaměstnance medvědem. Zástupci podniku tak varují před kontaktu se zvířaty, která jsou podle nich v posledních letech přemnožená.

Medvěd
Medvěd
Foto: Lesy SR

Slovenský státní podnik Lesy SR varuje návštěvníky lesů před medvědy, těm v tomto období začíná říje a jsou tak mnohem aktivnější. To by mohl ostatně potvrdit i zaměstnanec státního podniku, kterého při obhlídce lesů v lokalitě Jasle, jež se budou zalesňovat, napadl medvěd hnědý.

Podle informací byla na místě medvědice společně s třemi loňskými mláďaty. Na zaměstnance, který se snažil vyhnout přímému kontaktu s medvědicí zvíře zaútočilo zezadu. Zaměstnanec však měl štěstí, medvědice jej pouze povalila na zem, řvala ale v útoku už dál nepokračovala. Muž tak naštěstí skončil jen s drobnými poraněními. Má tak natržený stehenní sval a škrábance na bedrech. Zaměstnanci podniku následně kontaktovali policii i speciální Zásahový tým pro medvěda hnědého.

Podnik ale upozorňuje hlavně širokou veřejnost, aby se po horách pohybovala nejlépe ve více osobách a o své poloze a trase, kterou se chystají jít pěšky či na kole informovali blízké.

Populace medvěda hnědého je podle zástupců Lesů SR na Slovensku dlouhodobě silná a neúnosná. Je tak pravděpodobné, že podobných střetů zvířat s lidmi bude přibývat.

Lidé by se tak měli místům, kde se očekává větší výskyt velkých šelem nejlépe úplně vyhnout. Pokud už v nich ale jsou, měli by mezi sebou komunikovat přirozeným hlasem, vyhýbat se nepřehledným místům a houštinám s mladým porostem a do lesa také nechodit v době svítání a soumraku, kdy aktivita medvědů sílí. V případě, že lidé přijdou do kontaktu s medvědem, doporučují odborníci pomalu couvat a opustit místo. V případě, že medvěd zaútočí, je nutné chránit si horními končetinami oblasti hlavy a krku.
Štítky: Slovensko Lesy Medvědi Zvířata Lesy SR
Zdroj: RED