EnergoZrouti.cz

Ztráty včelstev byly přes letošní zimu nejnižší za poslední roky

  
Martin Bárta
17. 5. 2022 ▪ 14:46

Čeští včelaři po několika letech zaznamenali nejnižší zimní ztráty včelstev. Díky tomu i díky kvalitním snůškovým podmínkám většina včelařů letos očekává velmi úspěšný rok.

Včela medonosná
Včela medonosná

Úhyny včelstev za uplynulou zimu podle monitoringu COLOSS, který vyhodnocuje data přímo od včelařů byly nejnižší od zimy 2016 / 2017. Podle výsledků 9. ročníku monitoringu tak letos dosáhly úhyny včelstev na 8,4 procenta a jsou tak jedněmi z nejmenších za dobu sledování.

Data o úhynech včel, ale i dalších parametrech získávají vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v rámci monitoringu COLOSS přímo od včelařů. Ti mohou dobrovolně vyplnit dotazník, který vědcům pomůže zjistit nejen to, kde dochází k největším úhynům. Do průzkumu se v letošním roce v Česku zapojilo 1 154 včelařů.

Podobně nízké ztráty včelstev jako byly o letošní zimě vědci zaznamenali v pilotním ročníku 2013 / 2014, kdy byl monitoring zahájen. Podobná situace pak nastala i v roce 2015 / 2016. Třeba v loňském roce ale podle monitoringu, kterého se účastnilo 1 745 včelařů byly zaznamenány úhyny 14,5% včelstev. Rok předtím, tedy v zimě 2019 / 2020 dosáhla úmrtnost včel nejvyšší hodnoty, a to 20,8%.

Nejvyšší ztráty v uplynulém roce zaznamenali včelaři z Prahy (18,1%) a Libereckého kraje (16%). Nejnižší úhyny naopak hlásili chovatelé včel z Královehradeckého kraje, kde zimní ztráty dosáhly „jen“ na 5,5%.

Hlavními příčinami kolapsu včelstev bylo včelí onemocnění nosematóza vyvolané hmyzomorkou včelí, tedy houbou, která včelám způsobuje průjmové onemocnění. Velký vliv na úmrtnost ale mělo i vyhladovění včelstev a zootechnické chyby, kterých se občas neúmyslně dopouštějí i profesionální včelaři.

Nízká úmrtnost včelstev a kvalitní snůškové podmínky ale na začátku letošního jara velké množství včelařů potěšily. V současnosti tak podle reakcí včelařů můžeme očekávat z hlediska medu velmi dobrou sezónu.
Štítky: Včely Včela medonosná COLOSS Med Úhyny včel
Zdroj: COLOSS