EnergoZrouti.cz

Ničiví termiti se chystají do evropských měst, zničí dřevěné konstrukce i nábytek

  
Martin Bárta
1. 5. 2024 ▪ 14:40

Invazivní termiti, kteří už v současnosti stojí po celém světě za škodami v řádu desítek miliard dolarů, se brzy dostanou i do Evropy. Hmyz, který nyní žije hlavně v tropickém podnebí se totiž kvůli změně klimatu rozšiřuje i tam, kde dosud nežil.

Invazivní termiti se kvůli změně klimatu brzy objeví v nových oblastech
Invazivní termiti se kvůli změně klimatu brzy objeví v nových oblastech
Foto: Unsplash

Klimatická změna je v současnosti viditelná hlavně rostoucími teplotami a extrémními klimatickými jevy. Růst teplot s sebou ale přináší i další problémy, jako je migrace zvířat na místa, která dříve prakticky neobývala. Příkladem tak může být invaze termitů, hmyzu, který dosud obýval hlavně tropické podnebí do Evropy. Už nyní přitom termiti celosvětově způsobují škody vyčíslené na více než 40 miliard dolarů každý rok.

Nová studie publikovaná v časopise Neobiota ukazuje, že se tito škůdci mohou v příštích letech výrazně rozšířit i do měst Evropy a dalších mírných pásem. To by tak škody, které napáchají hlavně na dřevěných konstrukcích nebo nábytku a dalších dřevěných výrobcích výrazně navýšilo.

Výzkum ze Svobodné univerzity v Bruselu (Université Libre de Bruxelles), ukazuje, jak měnící se klimatické vzorce mohou vést k expanzi termitů do nových oblastí. Města jako Paříž, Brusel, Londýn, a dokonce New York by mohla brzy čelit invazi těchto destruktivních škůdců. Ačkoliv to tak studie přímo neuvádí, ve stejném podnebném pásmu se nachází i Česko, a tak by mohlo dojít k rozšíření některých druhů termitů i k nám.

Termiti, obvykle spojení s tropickým podnebím, nyní nacházejí nové útočiště daleko za hranicemi svého přirozeného prostředí díky urbanizaci a globalizaci. S hustými populacemi a rušnými obchodními sítěmi ve městech se termiti snadno šíří a kolonizují nová území. Urbanizace a globální pohyb zboží, včetně dřevěného nábytku, jim poskytují nečekané cesty k rozšíření.

Studie zdůrazňuje, jak kolonie termitů mohou tajně cestovat například ve dřevěném nábytku na palubě jachty až do vašeho domova. Jakmile se usadí, mohou rychle zahájit reprodukci a vytvořit nové kolonie. Jejich „bydliště“ je přitom dlouhou dobu téměř nepostřehnutelné, termiti totiž dřevo silně poškozují zevnitř, ale ponechávají tenkou vnější vrstvu dřeva, která je chrání před okolním prostředím.

Vědci tak vyzývají ke změně paradigmatu v přístupu k modelování invazních druhů. Integrací proměnných, jako jsou obchod, doprava a hustota populace, se zdůrazňuje potřeba pochopení složitých interakcí, které umožňují šíření termitů.

V reakci na tato zjištění Duquesne a Fournier naléhají na rychlé kroky ze strany politiků i občanů. Města musí přijmout přísné kontrolní opatření, aby ochránila domovy a infrastrukturu. Vědci navíc zdůrazňují, že i laici mohou hrát klíčovou roli v zabránění šíření hmyzu například díky aplikacím typu iNaturalist, které umožňují detekovat a nahlašovat nejen termity.
Štítky: Zvířata Evropská unie EU Termiti Hmyz