EnergoZrouti.cz

Ekologicky smýšlející majitelé domácích zvířat kupují stále více krmivo z hmyzu

  
Martin Bárta
30. 12. 2021 ▪ 07:18

Krmivo pro domácí mazlíčky vyrobené z hmyzu se stává stále větším hitem. Je ekologičtější, má dostatek bílkovin a šetří i vodu. V příštích deseti letech by se tak trh s ním mohl zvětšit až padesátkrát.

Krmení kočky
Krmení kočky
Foto: Laura Chouette on Unsplash

Chov zvířat, která jsou posléze jedním z hlavních zdrojů výživy lidí, ale i domácích mazlíčků je velmi ekologicky náročný. Už dávno se tak ví, že emise skleníkových plynů, které zemědělství a chov zvířat vyprodukují je větší než emise vznikající ze spalovacích motorů osobních vozidel. Stále více ekologicky smýšlejících lidí tak své domácí mazlíčky přeorientovalo na stravu vyrobenou z hmyzu.

Cvrčci pro lidi i pro domácí mazlíčky

Vliv živočišné výroby na emise skleníkových plynů si uvědomuje velké množství organizací včetně OSN. Ta už před nějakou dobou dokonce vyzvala, aby lidé překonali svůj strach z neznámého či dokonce nechuť a hmyz zařadili na své jídelníčky. Mouční červi, cvrčci ale i další hmyz totiž nabízí slibné zdroje proteinů a zároveň je oproti současným živočišným zdrojům mnohonásobně ekologický.

Nejen výzvy OSN se samozřejmě chopilo velké množství firem, které na výrobě potravin z cvrčků vytvořili nový byznys, který do budoucna rozhodně bude zajímavým. Hlavně asijských zemích typu Thajsko tak v současnosti vzniklo mnoho cvrččích farem, které se chovem pro potravinářské účely zabývají.

Z cvrčků je tak následně vyráběna cvrččí mouka bohatá na bílkoviny nebo i desítky dalších pokrmů včetně i u nás známých proteinových tyčinek.

Po tom, co se výrobky z hmyzu začaly uplatňovat ve výživě lidí a stále se rychle rozšiřují, dochází i k rychlému rozšiřování výrobků z hmyzu do stravy pro domácí mazlíčky. Někteří lidé se totiž podle britského serveru The Guardian soustředí na to, aby i jejich domácí mazlíčci nevytvářeli velké emise skleníkových plynů, které vznikají při výrobě běžně dostupné stravy pro psy nebo kočky.

Podle odborníků pak krmení domácích mazlíčků hmyzem může být jedině přínosem. Tyto zdroje jsou totiž velmi bohaté na bílkoviny ale často obsahují i široké množství tuků, minerálů či vitamínů. U výroby krmiv z hmyzu jsou pak rozhodně nižší emise skleníkových plynů, méně zabrané zemědělské půdy, ale i mnohem nižší spotřeba vody.

Podle předpovědi nizozemské společnosti Rabobank by mohl trh s hmyzím krmivem pro domácí mazlíčky v následujících letech rychle nabrat na tempu. Do roku 2030 by se tak mohl zvýšit až padesátkrát.
Štítky: Kočka Pes Zvířata Domácí zvířata Hmyz Krmivo Strava
Zdroj: RED