EnergoZrouti.cz

Vědci našli trik jak donutit čmeláky efektivněji opylovat květiny a zvýšit tak zemědělské výnosy

  
Nikola Stránská
30. 7. 2021 ▪ 17:16

Vědcům se podařilo donutit čmeláky k mnohem efektivnějšímu způsobu opylování rostlin. Pomocí speciální směsi s obsahem kofeinu se čmeláci zaměří na určitou rostlinu a tu tak efektivněji opylují. Výsledky studie by mohly přinést vyšší zemědělské výnosy.

Čmelák opylující květ
Čmelák opylující květ
Foto: Rudy and Peter Skitterians / Pixabay

Stále klesající populace hmyzu opylujícího rostliny stojí za velkým množstvím studií, které po světě na toto téma vznikají. Jednu novou studii nyní připravili i odborníci z Greenwichské univerzity v Londýně. Výzkumný tým pod vedením doktorky Sarah Arnoldové při své práci zjistil, že čmelákům může k efektivnějšímu opylování rostlin stačit stejná přísada, kterou každý den užívají miliony lidí.

Kofein jako stimulant lepšího opylení

Ano, je tomu tak. Právě kofein, který si každý den dopřávají na celém světě miliony lidí nejčastěji ve formě lahodné kávy a bez níž si mnozí nedokáží svůj den ani představit figuruje i v této nové studii. Odborníci v ní ukazují, jak speciální směs obsahující kofein může podpořit čmeláky v efektivnějším opylení rostlin.

Dopady klimatické krize s nimiž úzce souvisí i ztráty přírodních stanovišť, ale i vysoká míra využívání pesticidů je celosvětovou hrozbou pro všechny hmyzí opylovače rostlin. Problémy se tak stále prohlubují jak pro nejznámější hmyzí opylovače, kterými jsou bezesporu včely medonosné, tak i pro motýli, brouky nebo čmeláky, jež odborníci využili právě pro svou studii.

Tito opylovači nejen díky změně klimatu nejsou tak efektivní jak by si zemědělci přáli. Právě v zemědělství jsou ale čmeláci jedním z nejvyužívanějších zástupců hmyzí říše. Dnešní masivní pěstování zeleniny ve sklenících by se totiž právě bez nich neobešlo, jejich vyšší efektivita by tak mohla přinést ještě vyšší výnosy a tím snížit ekologické dopady zemědělství.

Aplikovat kofein na rostliny nebylo efektivní

Vědci tak v rámci nově zveřejněné studie vytvořili speciální směs kofeinu, cukru a vůně, která by se měla přiblížit vůni jahodových květů. Umělá směs by tak měla čmeláky lákat k tomu, aby navštívili v co největší míře přímo rostlinu, na kterou ji vědci určí. Testy pak bylo zjišťováno, zda čmeláci opravdu přednostně navštíví takto definované rostliny na jejichž vůni byli natrénováni.

Výsledky studie ukázaly, že čmeláci, kteří byli „vycvičení“ na kofeinové směsi s jahodovým aroma se mnohem více zajímali o rostliny s jahodovou vůní než o ostatní rostliny. Podle vědců by navíc experiment neměl mít vliv na zdraví ani délku života čmeláků a kofein by pro ně neměl být toxický.

Předchozí výzkum, který studoval využívání kofeinu u opylovačů využíval umisťování kofeinu přímo na květiny. To se ale ve velkém měřítku jeví jako velmi nepraktické a z tohoto důvodu byla v nové studii kofeinová směs aplikována přímo do úlů.

Podle odborníků by tak nový výzkum mohl přinést efektivnější využívání čmeláků k opylování a tím přinést zemědělcům mnohem vyšší výnosy plodů. Bude ale nutné i další zkoumání, jelikož vědci prozatím neověřovali fungování jejich studie v reálném prostředí. Další vnější vlivy jako jsou například povětrnostní podmínky by totiž mohly ukázat ještě jiná data.
Štítky: Čmelák Greenwichská univerzita Opylování květin
Zdroj: University of Greenwich