Británie začne provádět experimenty na „utlumení slunce“, někteří odborníci však varují před fatálními důsledky
Dalekosáhlé a nepředvídatelné důsledky může podle kritiků mít snaha o blokování slunečního záření dopadajícího na zemský povrch. Britská vláda na tyto experimenty nyní vyčlenila téměř 1,5 miliardy korun. Odborníci už dříve vyzvali OSN, aby tyto pokusy zakázala.
Experimenty, které by mohly pomoci s řešením klimatické změny, ale také přinést fatální důsledky. Přesně tak by bylo možné popsat technologie, které podpořila britská vládní agentura Advanced Research and Invention Agency (ARIA) 50 miliony liber (asi 1,5 miliardy korun). Hlavním cílem těchto experimentů je testování solárního geoinženýrství, tedy technologie, která má za cíl dočasně ochladit planetu tím, že část slunečního záření odrazí zpět do vesmíru.
Ačkoliv nejde o nic nového a mnoho výzkumných týmů po celém světě se už dříve touto myšlenkou a někdy i menšími reálnými experimenty zabývalo, jde nejspíš o první takto rozsáhlé pokusy v Evropě.
Jedním z hlavních záměrů výzkumníku by tak za pomocí vládních financí mělo být otestování techniky, která umožní zesvětlení oblačnosti nebo vypouštění jemných částic do atmosféry. Ty by měly dokázat částečně odrážet sluneční záření a tím snížit globální teplotu. Inspiraci k využití těchto technologií přitom odborníci čerpají přímo z přírody. Stejný vliv na klima totiž mají například silné sopečné erupce, které krátkodobě ochlazují planetu právě tím, že do atmosféry vypustí velké množství částic odrážejících záření.
V případě využití podobných technologií se ovšem už delší dobu ozývají varovní hlasy. Kritici upozorňují zejména na to, že manipulace s atmosférou může mít dalekosáhlé a nepředvídatelné následky. Obavy tak panují hlavně z možného narušení fungování srážkových vzorců, což by mohlo vést k nepředvídatelným přívalovým dešťům nebo naopak extrémním suchům. Podle kritiků by také politici mohli začít geoinženýrství označovat jako způsob, jak snadno vyřešit problémy s klimatem a přestat řešit skutečně důležitá opatření.
Většina zastánců těchto technologií má ale za to, že by nemusely být ihned využity. Jejich doba by totiž nastala až ve chvíli, kdy by globální oteplování překročilo kritickou mez. Geoinženýrství by se tak stalo jakousi pojistkou, pokud by lidstvo nebylo schopné klima „vrátit do normálu“ snižováním emisí.
Problémem ovšem zůstává, že experimenty tohoto typu nejsou na globální úrovni dosud nijak regulované. Pokud by tak například Spojené království tímto způsobem ochlazovalo své území, může to mít vliv na jiné části světa. I dobře míněné experimenty provedené bez globální koordinace by tak mohly způsobit více škody než užitku. Odborníci už přitom dříve vyzvali OSN, aby realizací podobných experimentů zakázala.