Zelený paradox? V Amazonském pralese vzniká silnice kvůli klimatické konferenci
Jako absurdní se v současnosti jeví výstavba nové čtyřproudé silnice skrz Amazonský prales. Odlesňování, které je s ní spojeno, je o to absurdnější, že je silnice určena pro konání klimatické konference OSN.
Už v listopadu letošního roku se bude v brazilském Belému konat další ročník Konference OSN o změně klimatu. Už nyní ale kolem chystané konference vyvstávají velké kontroverze. Jednou z nich je přitom přímo chování hostující země. Aby totiž mohla konference, která bude hostit několik desítek tisíc lidí vůbec proběhnout, je podle brazilské vlády nutné připravit i možnosti, jak se účastníci do města dostanou. Vzniká tak nová čtyřproudá silnice, její vadou je ale to, že vede skrz prales.
Více než 50 tisíc účastníků konference, která proběhne od 10. do 21. listopadu, tak bude moci pro dopravu na místo využít novou silnici. Tu ale výrazně kritizují ekologické organizace, jelikož je kvůli ní nutné vykácet další plochy v už tak ohroženém Amazonském deštném pralese.
Stavba, která se nelíbí jak ekologům, tak ani místním obyvatelům už je podle britské veřejnoprávní stanice BBC v plném proudu. Vláda se navíc chlubí, že silnice je „udržitelným“ projektem, její výstavba, která způsobí další ničení už tak velmi destruovaného pralesa jde ale přesně proti principům samotné konference o klimatu.
COP30 by totiž stejně jako další předchozí konference pod záštitou OSN měla sloužit ke snižování emisí skleníkových plynů a co největšímu zachování přírody včetně Amazonského pralesa často označovaného jako „zelené plíce planety“.
Mimo absurdní výstavby se navíc někteří lidé obávají, že nová silnice povede k dalšímu odlesňování pralesa. Díky kvalitní silnici se totiž firmy, které za odlesňování přispívají mnohem snáze do oblasti dostanou a budou moci pokračovat v kácení a vypalování vzácných pralesů.