EnergoZrouti.cz

Horší, než se očekávalo. Na rekordní teploty s koncem nového roku bude klimatolog „potřebovat novou barvu“

  
Markéta Bártová
5. 1. 2024 ▪ 12:57

Růst globálních teplot je výrazně rychlejší než klimatologové očekávali. Podle uznávaného klimatologa Eda Hawkinse z britské University of Reading bude brzy potřeba nová tmavě červená barva, která bude znázorňovat ještě vyšší průměrné teploty oproti normálu na jeho grafu.

Graf znázorňující oteplování planety
Graf znázorňující oteplování planety
Foto: University of Reading & Ed Hawkins

Vysoké teploty zaznamenané na konci roku 2023 s sebou v mnoha zemích přinesly i extrémní klimatické jevy. Rychlost oteplování globálního klimatu ale překvapila i odborníky, kteří současné podmínky očekávali mnohem později. Podle klimatologa Eda Hawkinse z University of Reading ve Velké Británii, který vytváří i známý graf oteplování planety, bude již brzy potřeba i nová výrazně tmavší červená barva, která by současné podmínky znázorňovala.

„Myslím, že potřebuji novou barvu“, napsal Hawkins v příspěvku na sociální síti X (Twitter). Podle tvůrce známého grafu, který ukazuje rychlost, se kterou se globální teplota zvyšuje už totiž současný graf přestává odpovídat realitě. Graf, který se objevil například na obálce Knihy o klimatu známé švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové, znázorňuje globální teplotu od roku 1850, kdy se teplota začala zvyšovat až do současnosti.

Právě tempo, kterým se teplota v posledních letech zvyšuje, je i díky tomuto grafu velmi dobře pochopitelné. Nejde ale jen o jednoduché znázornění, samotný graf je totiž složený z velkého množství vědeckých údajů, které byly o klimatu planety nashromážděny. Každý proužek na grafu pak zobrazuje průměrnou teplotu za jeden rok ve vztahu k průměrné teplotě za období od roku 1971 do roku 2000. Modré odstíny pak ukazují chladnější teplotu, než byla v průměrném roce, červená pak přesný opak, tedy vyšší teplotu.

Poslední desetiletí pak v grafu ukazuje dramatický růst teploty a výjimkou v ní tak nebude ani rok 2023, který byl nejen v České republice ve znamení rekordních listopadových i prosincových teplot.

Podle evropského programu Copernicus zaměřeného na sledování atmosféry, pevniny, moří i klimatu byl už dříve rok 2023 označen jako nejteplejší rok, který byl v historii lidstva zaznamenán. Ačkoliv se tak nyní čeká na potvrzení této informace z oficiálních záznamů, je již jasné, že pokud nebyl rok 2023 rekordní, bude patřit mezi roky, ve kterých byl nárůst průměrných teplot nejvíce znatelný.
Štítky: Klima Klimatická krize Klimatologie Globální oteplování Změna klimatu
Zdroj: Copernicus, X- Ed Hawkins