Mořského ledu je nejméně v historii měření, třetí nejteplejší únor tomu jen přispěl
Evropská data ukazují další rychlý pokles množství mořského ledu. Podle služby Copernicus ho bylo v únoru nejméně za celou historii měření od roku 1979. Přispěl k tomu i třetí nejteplejší únor v historii.
Nadprůměrné globální teploty, které se drží už poslední téměř dva roky mají na svědomí další rychlé tání mořského ledu. Toho bylo letos v únor rekordně málo a rozsah mořského ledu celosvětově klesl na nejnižší úroveň v historii měření, která sahá až do roku 1979. Podle evropského programu Copernicus bylo ledu v Antarktidě málo v průběhu celého měsíce, když hodnoty nepřekonaly ani denní rekordy z února 2023.
Únor přitom není jediným měsícem, kdy odborníci nízké hodnoty mořského ledu naměřili. Únor už byl totiž třetím měsícem v řadě, když došlo k zaznamenání nejnižších hodnot za příslušný měsíc. Například v Antarktidě tak množství ledu bylo 26 procent pod dlouhodobým průměrem. Nejnižší roční hodnoty množství ledu se přitom v této oblasti běžně dosahují až v březnu.
Ačkoliv by se podle mrazů, které únor přinesl i do Česka, mohlo zdát, že se jednalo spíše o chladnější měsíc, globálně byla situace jiná. Únor byl totiž třetím nejteplejším měřeným únorem v historii a byl tak o 1,59 stupně Celsia teplejší, než je odhadovaná průměrná teplota za roky 1850 až 1900.
Právě toto období označované jako období před průmyslovou revolucí je udávané i jako referenční pro změnu klimatu. Období tak bylo i součástí Pařížské klimatické dohody, která měla pomoci udržet globální teplotu o maximálně 1,5 stupně Celsia nad tou z doby před průmyslovou revolucí. Už data z minulého roku ale ukazují, že k překročení těchto hodnot již došlo a oteplování způsobené klimatickou změnou výrazně zrychluje.