„Zakažme jadernou energetiku a vyrábějme elektřinu pouze z obnovitelných zdrojů,“ vyzývá organizace
Jaderné elektrárny by se už neměly dále stavět a jejich provoz by měl být ukončen. Podle organizace jsou nebezpečné a neslučitelné s přechodem k obnovitelným zdrojům. Právě obnovitelné zdroje by měly energii z jaderných elektráren nahradit.
Už čtrnáct let uplynulo od havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Její důsledky ale v energetice pociťujeme i do dnešních dnů například kvůli uzavření jaderných elektráren v Německu. Právě v místních politických kruzích už se nějakou dobu volá po tom, aby se elektřině z jádra v zemi dala druhá šance. Jiný názor má ale na jadernou energetiku ekologická organizace Greenpeace. Ta vyzývá k úplnému opuštění jaderné energetiky a přechodu pouze na obnovitelné zdroje.
Greenpeace v souvislosti se zprávou, kterou vydal právě k výročí fukušimské katastrofy, vyzývá vlády, aby se definitivně vzdaly jádra. To je podle něj drahé a nebezpečná technologie, která je neslučitelná s přechodem směrem k systému fungujícímu 100 % na obnovitelné zdroje.
Podle organizace je už v současnosti jaderná energetika v dlouhodobém úpadku. Jen podle zprávy World Nuclear Industry Status Report 2024 se ukazuje, že podíl jaderných elektráren na celosvětové výrobě elektřiny v roce 2023 poklesl. Jde ale jen o minimální pokles z 9,2 % na 9,1 %. Oproti tomu ale výrazně vzrostly investice do obnovitelných zdrojů, který výrazně přibylo.
Podle šéfa kampaně organizace Greenpeace proti jaderné energetice ve Španělsku jsou investice do jaderných elektráren investicí do minulosti a jen vytvářejí další zátěž pro budoucí generace.
Na jaderné elektrárny přitom do budoucna spoléhá hned několik evropských zemí včetně Česka. Česko tak ve svém budoucím energetickém mixu spoléhá právě na nové jaderné bloky, které by měly vzniknout v současné elektrárně Dukovany. Elektřina z nich by pak měla nahradit dosluhující uhelné či plynové elektrárny. Už při žádosti o povolení stavby nových bloků ale byla proti i další ekologická organizace – Děti Země. Podle té půjde o velký zásad do přírody a elektřina z Dukovan navíc v době dostavby již nebude potřeba.
Varování španělské pobočky Greenpeace před nebezpečím jaderných zdrojů ovšem není příliš velké. To dlouhodobě uvádí i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Podle té jsou moderní jaderné elektrárny jedním z nejbezpečnějších zdrojů energie, pokud jsou správně provozovány a regulovány. V případě tuzemských elektráren navíc nehrozí přírodní rizika, která potkala již zmiňovanou elektrárnu ve Fukušimě.