EnergoZrouti.cz

Zaměstnanec jaderné elektrárny zfalšoval dvě stovky radiačních protokolů, kvůli lenosti

  
Martin Bárta
10. 12. 2021 ▪ 11:00

Líný zaměstnanec švýcarské jaderné elektrárny zfalšoval až dvě stovky kontrolních protokolů. Čísla si vymýšlel jak ho napadlo, ale kvůli lenosti ani neověřil jestli se nějak nevymykají běžným hodnotám. Toho si pak všiml jeho nadřízený, který věc ohlásil úřadům.

Jaderná elektrárna Grohnde
Jaderná elektrárna Grohnde
Foto: Wolfgang Stemme z Pixabay

Velmi zajímavý případ porušení předpisů provozu se odehrál ve Švýcarské jaderné elektrárně Leibstadt. Tamní zaměstnanec totiž podle informací, které přinesl server Badische Zeitung, nějakou dobu falšoval protokoly o kontrolách. Toho, že něco nesedí si nakonec všiml jeho nadřízený, který celou věc nahlásil úřadům. Muž byl nyní odsouzen, musí ale uhradit jen pokutu a náklady na celé řízení.

Nízký trest díky malému vlivu na bezpečnost zařízení

O tom, že bezpečnostní procesy v jaderných elektrárnách patří mezi ty nejpřísnější nejspíš není pochyb. I tak ale může dojít z hlediska lidského faktoru i techniky k selhání, které by ale právě v případě jaderných elektráren mělo být dále jištěno. V případě tohoto případu byl pro zaměstnance, který falšoval protokoly udělen vlastně jen nízký trest i kvůli tomu, že nešlo o kontroly a protokoly, které by mohly bezpečnost elektrárny ohrozit.

Zaměstnanec do falšovaných protokolů podle informací často uváděl čísla, která si vymyslel a to kvůli tomu, aby si usnadnil práci. Jeho lenost a neschopnost vymyslet si alespoň čísla, která by nebyla podezřelá ale právě tyto jeho machinace odhalila. Kvůli tomu, že se čísla na protokolech nezdála jeho vedoucímu, došlo k odhalení celého případu.

Zaměstnanec jaderné elektrárny si tak od soudu odnesl trest „jen“ ve výši 3000 franků a také nutnosti uhradit náklady celého řízení. Jeho lenost jej tak přišla celkem na 4000 franků (97 tisíc korun) o místo v elektrárně ale samozřejmě přišel. Jak ale uvádí server Badische Zeitung, vliv falšování protokolů měl jen minimální vliv na bezpečný chod elektrárny a i proto získal tak nízký trest. Přes to, že kontroly jsou nedůležité, mají svůj smysl a tak úřady braly případ velmi vážně.

Švýcarská inspekce jaderné bezpečnosti (podobná tuzemskému Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost) už ale dříve byla k bezpečnosti v jaderné elektrárně kritická. V posledních letech totiž na místě došlo k několika incidentům, které byly způsobeny selháním lidského faktoru.

V tuzemských jaderných elektrárnách by ale podobné incidenty hrozit neměly. Provozovatel obou Českých jaderných zařízení, společnost ČEZ, se jejich bezpečnosti dlouhodobě věnuje, což potvrdila i nedávnou prověrkou od mezinárodní inspekce. Ta tam navíc objevila i několik pozitivních „dobrých praxí“, které by mohly následně využívat i další jaderné elektrárny. Bezpečnost tuzemských jaderných zařízení dlouhodobě potvrzuje i šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Štítky: Jaderná energie Elektrárna Jaderná elektrárna
Zdroj: RED