EnergoZrouti.cz

Stát vyplatí obcím ve kterých zkoumal uložení radioaktivních odpadů 53 milionů

  
Martin Bárta
6. 1. 2021 ▪ 10:43

Stát vyplatí padesát tři milionů korun obcím, na kterých Správa úložišť radioaktivních odpadů prováděla geofyzikální výzkumy. Další kompenzace se očekávají v budoucnu i díky změně zákona. Ten navíc obcím ve finálním výběru zajistí jednorázovou kompenzaci 60 milionů korun.

Jaderná elektrárna
Jaderná elektrárna
Foto: Markus Distelrath / Pixabay

Díky změně atomového zákona prostřednictvím novely zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací, která vstoupila v lednu v platnost může třiapadesát obcí, na kterých probíhal geofyzikální výzkum kvůli výstavbě úložiště jaderných odpadů obdržet kompenzaci.

Finance obcím půjdou z „jaderného účtu“

Průzkum, na jehož základě vláda schválila pro budoucí výstavbu úložiště jaderných odpadů čtyři lokality probíhal v devíti lokalitách a ovlivnil právě třiapadesát obcí, které nyní budou odškodněny.

Finance na příspěvek obcím půjdou podle zákona z takzvaného jaderného účtu. Do toho musí jaderné elektrárny v Česku povinně odvádět 50 Kč za každou vyrobenou megawatthodinu elektrické energie. Jediným přispěvatelem je tak v současnosti skupina ČEZ provozující obě tuzemské jaderné elektrárny: Temelín a Dukovany.

Současný příspěvek milion korun tak obdrží obce, na jejichž katastrálním území SÚRAO (Správa úložišť radioaktivních odpadů) podala od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2018 žádost o stanovení průzkumného území pro ukládání radioaktivního odpadu.

Novela „atomového zákona“ ale přináší i další finance pro obec, ve které lokalita v konečné fázi vyroste. Ta by měla jednorázově obdržet 60 milionů korun. Tuto částku ale obdrží i obce na jejichž katastrálním území se stanoví chráněná lokalita pro ukládání odpadu v podzemních prostorech.

Obce v užším výběru obdrží v budoucnu i další kompenzace

Zmiňovaný příspěvek pro obce by navíc neměl být posledním, který obdrží. Obce, které se dostaly do dalšího výběru čtyř lokalit budou i nadále kompenzovány při dalších pracích na finálním výběru lokality pro uložení veškerého tuzemského radioaktivního odpadu.

Ten je v současnosti stále dočasně ukládán u jaderné elektrárny Dukovany, které ale v budoucnu dojdou kapacity pro toto ukládání a bude tak muset být stanoveno dlouhodobé úložiště kam se odpady přesunou. Lokalita, která bude finální by pak měla být známa do konce roku 2030 a na jejím území by mělo být úložiště dokončeno do roku 2065.
Zdroj: MPO