EnergoZrouti.cz

Rumunsko postaví malý modulární reaktor v uhelné elektrárně. Bude první v Evropě

  
Tomáš Jelínek
26. 5. 2022 ▪ 12:00

Rumunsko se možná stane první zemí v Evropě, která uvede do provozu malý modulární reaktor. Ten by mě vzniknout na místě uhelné elektrárny v Doiceşti a do sítě dodávat až 462 MW.

Podpis smlouvy o umístění malého modulárního reaktoru
Podpis smlouvy o umístění malého modulárního reaktoru
Foto: NuScale Power

Rumunsko bude možná první zemí v Evropě, která uvede do provozu takzvaný malý modulární reaktor. V tom přitom vidí budoucnost mnoho energetických firem i společností v Evropě. Rumunský výrobce jaderné energie Nuclearelectrica totiž podepsal smlouvu s americkou společností NuScale Power LLC, která se výstavbou malých modulárních reaktorů zabývá.

První modulární reaktor v Evropě by tak mohl vzniknout na místě uhelné elektrárny v Doiceşti 90 kilometrů od hlavního města Bukurešti. Díky nové smlouvě, která zajistí technické studie, technickou kontrolu ale i licenční a povolovací činnost pro provoz elektrárny by na místě měl vzniknout malý modulární reaktor složený ze šesti bloků dohromady o výkonu 462 MW.

Už na začátku minulého roku přitom americká agentura pro obchod a rozvoj (USTDA) udělila rumunské státní společnosti Nuclearelectrica grant na posouzení několika lokalit v Rumunsku, kde by mohl být malý modulární reaktor umístěn. Mezi nimi nechybělo ani několik lokalit stávajících uhelných elektráren. Mezi nimi pak nechyběla ve studii provedené společností Sargent & Lundy ani lokalita Doiceşti, kterou následně Nuclearelectrica určila jako preferovanou.

Malé modulární reaktory by měly být v budoucnu náhradou za velké projekty jaderných reaktorů. Nabízejí sice nižší výkon, který dosahuje od jednotek megawattů až po nižší stovky megawattů, jejich výstavba je ale mnohem jednodušší a díky využití takzvané modularity je velmi snadné jejich rozšiřování.

Malý modulární reaktor by tak v budoucnu měl vzniknout i v Česku. Společnost ČEZ už tak pro něj vyčlenila místo v prostorách stávající jaderné elektrárny Temelín.
Štítky: Rumunsko Energie Elektřina Jaderná energetika Malý modulární reaktor SMR Jádro
Zdroj: RED