EnergoZrouti.cz

„Každý rok jedna nová jaderná elektrárna“. Britský premiér Johnson chce jádrem nahradit fosilní paliva

  
Martin Bárta
3. 5. 2022 ▪ 11:11

Spojené království by podle premiéra Borise Johnsona mělo začít masivně investovat do jaderných elektráren. Podle premiéra by měla každý rok otevřít alespoň jedna nová jaderná elektrárna.

Jaderná elektrárna
Jaderná elektrárna
Foto: Markus Distelrath z Pixabay

Ačkoliv se v době po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě a následném rozhodnutí Německa o ukončení provozu jaderných elektráren v zemi mohlo zdát, že éra jaderných zdrojů jako spolehlivého zdroje energie končí, není tomu tak. S příchodem energetické krize a výhrůžek Ruska o ukončení dodávek zemního plynu mnohé země začínají obracet a jaderné elektrárny tak mohou z celé situace vyjít velmi pozitivně. Příkladem může být i Spojené království, které podle premiéra Borise Johnsona výstavbu nových jaderných zdrojů výrazně urychlí.

Do třiceti let by mělo být 25% elektřiny z jádra

Jak po návštěvě jaderné elektrárny Hartlepool na severu Anglie uvedl na svém Twitteru premiér Boris Johnson, výstavba podobných zdrojů by se měla v příštích letech značně urychlit. Podle Johnsona jsou totiž jaderné elektrárny zásadní pro opuštění fosilních paliv včetně ruské ropy a zemního plynu.

Spojené království by tak mělo v příštích letech investovat do rozvoje jaderné energetiky tak, aby bylo možné stavět nový zdroj ne každých deset let, ale každý rok. Firmy, domy i úřední budovy by pak měly být napájeny čistou, bezpečnou a spolehlivou technologií, kterou právě ta jaderná je.

Premiér Johnson přitom jaderné elektrárny vychvaluje dlouhodobě a je pro jejich masivnější rozšíření. Podle plánů vlády Spojeného království by měla jaderná energie v zemi do roku 2050 pokrývat asi 25% poptávky po elektřině a vyrábět tak zhruba 24 gigawattů elektřiny. Mimo toho by mělo dojít i k masivním investicím do snižování energetické náročnosti budov a rozvoje dalších obnovitelných zdrojů energie jako je fotovoltaika, větrné elektrárny na moři či nahrazování plynových kotlů tepelnými čerpadly.
Štítky: Jaderná energie Elektřina Energie Energetika Fosilní paliva Boris Johnson
Zdroj: RED