EnergoZrouti.cz

Milník 30 terawatthodin letos překročily tuzemské jaderné elektrárny o osm dní dříve

  
Tomáš Jelínek
23. 12. 2021 ▪ 13:53

Tuzemské jaderné elektrárny letos vyrobily 30 TWh elektrické energie dříve než v loňském roce. I přes pandemii koronaviru a odstávky jim pomohly nově modernizované technologie.

Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany
Foto: ČEZ

Pomyslný milník 30 terawatthodin (TWh) vyrobených v tuzemských jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany byl letos překročen o osm dní dříve než tomu bylo v loňském roce. I přes ochranná opatření, která byla spojená s pandemií COVIDu a velké množství investic ušetřily jaderné elektrárny v Česku přes 22 milionů tun oxidu uhličitého oproti výrobě energie z uhlí.

Výroba v jaderných elektrárnách roste i díky modernizaci

30 terawatthodin vyrobené elektřiny tak ukazuje na velký podíl jaderných elektráren na tuzemské výrobě elektřiny. Ta v loňském roce dosáhla celkově na přibližně 71,4 terawatthodin.

Rychlejšího překročení loňského milníku 30 TWh dosáhl provozovatel obou jaderných elektráren, skupina ČEZ i přes to, že v letošním roce probíhalo velké množství odstávek spojených s obnovou zařízení a modernizací. Nových technologií, ale i standardní údržby se tak dočkala hlavně jaderná elektrárna Dukovany.

„Je to v souladu s trendem, který jsme nastavili už v minulém desetiletí. Naši celkovou výrobu tvoří bezemisní zdroje již z více jak 60 procent a jejich podíl roste každým rokem,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Všechny elektrárny v České republice v loňském roce dodaly do přenosové sítě 81,4 TWh elektrické energie, přičemž část této energie šla z tuzemska na export. Právě exportovanou elektřinu ve stále větší míře využívá třeba Německo, které prostřednictvím ní vykrývá energetické špičky. Německo totiž od jaderné energetiky po havárii v japonské Fukušimě odchází. Obnovitelné zdroje energie, kterými bude ta jaderná nahrazena, ale zatím nejsou pro pokrytí veškerých špiček dostatečné.

Největší podíl na výrobě elektrické energie měl v tuzemsku polostátní ČEZ, který vyrobil zhruba 75 % z celé tuzemské výroby. Podle jeho statistik dlouhodobě roste výroba právě z obnovitelných zdrojů jako jsou jaderné, větrné, vodní či fotovoltaické elektrárny. Klesá naopak výroba v elektrárnách spalujících uhlí, které se připravují na jeho úplný zákaz odhadovaný kolem roku 2030 – 2038.

„Naší nejvyšší prioritou je vždy bezpečný provoz, neustále si musíme být jistí stavem klíčových komponent. A i z tohoto pohledu jsem nesmírně rád, že se nám daří tuto strategii naplňovat,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Pokud to EU „povolí“, čeká jádro v příštích letech renesance

Jaderné elektrárny v tuzemsku v příštích desetiletích čeká podle všeho další rozvoj. To ale bude záležet také na tom, zda Evropská unie stanoví jádro jako obnovitelný zdroj energie. I přes mnoho debat totiž nebyla jaderná energetika stále ze strany Evropské komise označena jako obnovitelný zdroj.

Česko má přitom plány v oblasti jaderné energetiky na mnoho let dopředu. Dukovanská jaderná elektrárna by se totiž měla do roku 2036 dočkat výstavby nového výrobního bloku. Tendr na dodavatele stavby by měl být dodán v roce 2022, kvůli odvolání ekologických organizací i politické nejistotě ale nemusí být termín konečný.
Štítky: Energetika Dukovany Temelín ČEZ Jaderné elektrárny
Zdroj: TZ ČEZ, RED