EnergoZrouti.cz

Dukovanská elektrárna slaví 35. výročí třetího bloku. Za dobu fungování vyrobil elektřinu pro domácnosti na sedm let

  
Tomáš Jelínek
6. 12. 2021 ▪ 19:59

Už 35 let dodává třetí blok jaderné elektrárny v Dukovanech bezemisní energii. Za dobu svého fungování vyrobil blok tolik elektřiny, kolik by stačilo na provoz všech tuzemských domácností po dobu sedmi let.

Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany
Foto: ČEZ

Už 35 let úspěšného fungování může oslavit 3. blok jaderné elektrárny Dukovany. Ten byl před 35 lety, tedy 3. listopadu 1985, spuštěn do standardního trvalého provozu. Od té doby už jaderný blok vyrobil energii, která by v dnešní spotřebě pokryla potřebnou elektřinu pro všechny tuzemské domácnosti na sedm let.

Modernizace pomohla postavit „novou elektrárnu“

Při svém spuštění třetí jaderný blok elektrárny dokázal posílit energetickou soustavu výkonem 440 MW. Neustálé optimalizace až do dnešních dní ale pomohly tuto hodnotu ještě zvýšit až na 510 MW. Celkem tak za dobu svého fungování dodal blok do rozvodné sítě 116 724 977 MWh ekologické elektrické energie.

„Díky modernizacím se nám podařilo bezpečně zvýšit výkon obou našich klíčových jaderných zdrojů o téměř 500 MWe, tedy, jako bychom postavili nový jaderný blok, bez jakýchkoliv emisí nebo záborů půdy,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Odstartování plného provozu tří jaderných bloků během dvou let bylo pro energetiky i v druhé polovině osmdesátých let velmi náročný výkon. Plný výkon na třetím bloku jaderné elektrárny v Dukovanech se podařilo specialistům dosáhnout 7. prosince 1986. Během následujících let prošel blok stejně jako další zbývající bloky postupnou modernizací, kterou se podařilo zvýšit i jeho výkon.

Jaderná elektrárna Dukovany v současnosti dodává do sítě takové množství elektrické energie, které stabilně pokrývá více jak pětinu celkové roční spotřeby Česka. Současný provoz by měla elektrárna udržet ještě minimálně dalších 25 let. V následujících desítkách let by se navíc měla dočkat stavby nového bloku, který by měl ty dosluhující časem nahradit.
Štítky: Jaderná elektrárna Dukovany Elektřina Energetika
Zdroj: ČEZ