EnergoZrouti.cz

Češi posouvají jadernou energetiku, vytvořili nové technologie pro její budoucnost

  
Martin Bárta
29. 4. 2021 ▪ 08:40

Český projekt CANUT podpořený Technologickou agenturou ČR za osm let svého fungování dosáhl mimořádných výsledků pro budoucnost jaderné energetiky a konkurenceschopnost Česka na evropském i mezinárodním trhu.

Chladící věže jaderné elektrárny
Chladící věže jaderné elektrárny
Foto: Goos VEENENDAAL / Pixabay

Využívání energie získávané z jádra je dnes součástí mixu velké většiny světových zemí včetně Česka, kde se v příštích letech plánuje i další rozvoj této bezemisní energie díky stavbě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Mimo to ale tuzemští odborníci pracují na vývoji nových technologií pro jadernou energetiku.

Projekt zvýší konkurenceschopnost Česka

CANUT, tedy Centrum pokročilých jaderných technologií (Centre of Advanced Nuclear Technologies) jak se specializované centrum, které se problematikou jaderné energetiky intenzivně zabývá spojilo vědecké špičky ale i výrobní firmy do projektu na vytvoření nových zařízení a technologií pro moderní energii z jádra.

Během svého osmiletého výzkumu, který podpořila i Technologická agentura ČR přinesl celou řadu výsledků jež zvyšují konkurenceschopnost České republiky jak v evropském tak i světovém měřítku.

Ačkoliv se v příštích letech očekává velký rozmach jaderné fúze, díky níž by mohlo být snadnější dosáhnout na téměř nevyčerpatelné zdroje energie – jsou tyto projekty stále ještě daleko. Proto je také podle odborníků nutné zabývat se i nadále vývoji stávajících technologií a budoucích jaderných reaktorů IV. generace.

Výsledkem je i pět patentových přihlášek

Projekt Centrum pokročilých jaderných technologií byl zahájen už v roce 2012 a v roce 2019 ukončena. Během toho se na vývoji podílely 3 výrobní firmy a 5 výzkumných organizací. Během běhu projektu bylo podáno pět patentových přihlášek a čtrnáct užitných vzorů. Vznikla také řada funkčních vzorků, softwaru a dalších výsledků dlouholeté práce.

„Je zákonité, že se snažíme jadernou energetiku posouvat dopředu pomocí nejnovějších technologií, a to nejen z hlediska bezpečnosti, ale i co nejvyšší účinnosti a celkové efektivnosti. Protože čím vyšší účinnosti dosáhneme, tím menší budou negativní dopady v podobě radioaktivního odpadu. Ale to jsou jen velmi obecně témata, kterým se projekt věnoval. Vysoká odbornost a excelentní výsledky výzkumu, které vznikly, jsou a budou nesmírně přínosné,“ řekl Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury ČR.

Projekt pomohl mimo jiné i významně urychlit sdílení znalostí a technologií mezi výzkumnými organizacemi a soukromým sektorem. Díky projektu byla také posílena mezinárodní spolupráce a navázána strategická partnerství jako například s CERN, CEA, JINR Dubna, NASA, Westinghouse či ABB.
Štítky: Jaderná energie Temelín Dukovany
Zdroj: RED