EnergoZrouti.cz

ČEZ bude spolupracovat s Rolls-Royce na malých jaderných reaktorech

  
Nikola Stránská
9. 11. 2020 ▪ 20:53

Energetický gigant ČEZ podepsal smlouvu se společnostmi Rolls-Royce, GE Hitachi a NuScale dohodu o porozumění. Ta společnostem umožní sdílet informace a poznatky v oblasti vývoje malých modulárních jaderných reaktorů.

Obohacený uran
Obohacený uran
Foto: WikiImages / Pixabay

ČEZ – tuzemský energetický gigant, který je zároveň i provozovatel dvou jaderných elektráren v tuzemsku podepsal memorandum o spolupráci se společnostmi Rolls-Royce, GE Hitachi a NuScale. Díky nové dohodě si budou moci společnosti sdílet své poznatky z oblasti vývoje malých jaderných reaktorů.

ČEZ má s vývojem dlouholeté zkušenosti

ČEZ vlastněný většinově Ministerstvem financí ČR se ale nevěnuje malým jaderným reaktorům jen nyní. Jejich intenzivnímu vývoji se totiž již řadu let věnuje prostřednictvím své dceřiné společnosti ÚJV Řež.

„Na nová řešení a technologie se orientujeme dlouhodobě. Malými modulárními reaktory se už zabýváme, především v ÚJV Řež. Do budoucna mohou být významnou alternativou, kterou nemůžeme opomíjet. Partnerství s Rolls Royce i dalšími světovými společnostmi je pro nás proto logické,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Jak funguje jaderná elektrárna?

Výhodou malých snadno přepravitelných a podle společností i vysoce bezpečných energetických zdrojů jakými jsou právě malé modulární jaderné reaktory je jejich umístění přímo na místo odběru. Mohou tak fungovat ve firmách či průmyslových zónách pro dodávku energie ale i jako zdroje energie pro nemocnice, které jsou vysoce spolehlivé.

Modulárnost řešení pak nabídne možnost umístit více modulů v jedné lokalitě a tím zvýšit kapacitu, kterou může zařízení dodávat. Výkon těchto zařízení by pak měl dosahovat desítek či maximálně nižších stovek megawattů.

Malé jaderné reaktory jako budoucnost energetiky?

Malé modulární jaderné reaktory by totiž podle některých společností ale i významných osob mohly být budoucností energetiky. Bylo by je totiž velmi snadné postavit v různých lokalitách a jejich cena by oproti současným obrovským jaderným elektrárnám byla na mnohem nižších hodnotách.

Malým jaderným elektrárnám se tak věnují i miliardáři jako je například zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, ten se nyní věnuje filantropickým projektům a před lety tak založil společnost TerraPower, ta se věnuje právě vývoji malých jaderných reaktorů, které by měly umět vyrábět ale i skladovat energii. Jak TerraPower nedávno oznámila, chtěla by svůj první reaktor uvést do ostrého provozu nejpozději do roku 2030 společně s GE Hitachi Nuclear Energy.
Zdroj: ČEZ, Rolls-Royce