EnergoZrouti.cz

Technici dokončili výměnu paliva v prvním bloku jaderné elektrárny Temelín

  
Nikola Stránská
24. 5. 2022 ▪ 12:53

Technici jaderné elektrárny Temelín dokončili výměnu paliva v prvním bloku elektrárny. Mimo to je ale od poloviny dubna, kdy byla odstávka zahájena čekalo tisíce dalších činností, včetně několika desítek investičních akcí.

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Technici jaderné elektrárny Temelín dokončili výměnu paliva v prvním bloku elektrárny. Při výměně došlo k umístění 163 nových palivových souborů, které nyní tvoří čtvrtinu aktivní zóny reaktoru. Aktuálně tak dochází k přípravám na zpětnou montáž reaktoru.

Výměna paliva proběhla v rámci odstávky prvního výrobního bloku, která započala už 14. dubna. Výměnu zajišťoval robot, který během přesunu paliva z bazénu do reaktoru najel přibližně pět kilometrů. Pohyb každého palivového souboru přitom sledovala na speciálních kamerách obsluha elektrárny, ale i tuzemský dozor ze strany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Mimo něj ale data z kamer putují i do Vídně, kde je sídlo Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Mimo instalace paliva ale technici při odstávce provádějí i další činnosti. Těch mají na seznamu celkem 16 tisíc včetně 62 investičních akcí. Odstávka prvního bloku je letos zároveň první plánovanou odstávkou v Temelíně. Po jejím dokončení ji bude následovat odstávka druhého bloku, která začne ve druhé polovině července.
Štítky: Jaderná energie Temelín Jaderná elektrárna ČEZ
Zdroj: ČEZ