EnergoZrouti.cz

Temelín i Dukovany jsou bezpečné, obě prošly prověrkou mezinárodní inspekce

  
Martin Bárta
22. 11. 2021 ▪ 13:39

Jaderné elektrárny v Temelíně i Dukovanech jsou podle prověrky Mezinárodní agentury pro atomovou energii bezpečné. Prověrka navíc přišla i na několik „dobrých praxí“, které využijí další provozovatelé jaderných elektráren ve světě.

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
Foto: ivabalk z Pixabay

Prověrka inspektorů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii potvrdila, že jsou tuzemské jaderné elektrárny v perfektním stavu a to i co se týká dodržování mezinárodně platných pravidel. Inspektoři se ale mimo fyzického zabezpečení samotných objektů a fungování celé elektrárny zaměřili i na kybernetickou bezpečnost, která je v posledních letech stále větší hrozbou pro zdroje energie.

České „jaderky“ přináší i dobrou praxi pro ostatní

Cílem samotné prověrky ovšem nebylo jen zjištění stavu bezpečnosti našich dvou jaderných elektráren, ale i nalezení takzvaných dobrých praxí. To jsou postupy, které mohou být příkladem jak správně provádět určité činnosti pro provozovatele dalších jaderných zařízení po celém světě.

A právě takových dobrých praxí nalezli podle provozovatele tuzemských jaderných elektráren, společnosti ČEZ inspektoři hned patnáct.

„Takových dobrých praxí jsme dostali za obě elektrárny patnáct. Takového výsledku si moc vážíme, ale neznamená to, že usneme na vavřínech. Máme i celkem čtyři doporučení, jak naše systémy dál vylepšovat a s nimi samozřejmě už začínáme pracovat,“ konstatuje ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Jaderné elektrárny dlouhodobě patří mezi několik nejstřeženějších objektů v celém Česku. Na území elektráren tak může kooperovat hned několik bezpečnostních složek včetně armády. Samotné elektrárny jsou pak chráněny i celou řadou bariér včetně té protivzdušné. V posledních letech nechal ČEZ nainstalovat i novou speciální ochranu před drony, které by mohly představovat ohrožení.

„V posledních letech jsme zavedli řadu nových vylepšení a opatření. Mimo jiné jsme v souladu s legislativou zřídili a důkladně zabezpečili takzvané životně důležité prostory, řada zaměstnanců a dodavatelů prošla bezpečnostními prověrkami, mimořádnou pozornost věnujeme i kybernetické bezpečnosti. Ale samozřejmě, misí nekončíme,“ říká ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.
Štítky: Jaderné elektrárny Energetika Elektřina
Zdroj: ČEZ