EnergoZrouti.cz

Temelín slaví 20 let od spuštění prvního bloku elektrárny

  
Markéta Bártová
8. 10. 2020 ▪ 10:48

Temelín oslaví v neděli 11. října 20 let od spuštění svého prvního bloku, který následně v prosinci roku 2000 dodal první bezemisní energii do elektrické sítě. Jaderná energie má podle plánů svou pozici i do budoucna. V následujících letech se tak chystá rozšíření naší druhé elektrárny - Dukovan.

Práce v jaderné elektrárně Temelín
Práce v jaderné elektrárně Temelín
Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Temelín oslaví v neděli 11. října 20 let od spuštění prvního bloku elektrárny. 11. října 2000 tam přesně v 6:19 energetici spustili štěpnou reakci. Právě zahájením provozu prvního bloku uvedli operátoři do chodu jeden z největších energetických projektů v Česku.

Firma do modernizace investovala už přes 20 miliard korun

První elektřinu do energetické sítě pak dodala Jaderná elektrárna Temelín už v prosinci stejného roku. Od té doby do modernizace a zlepšování technologií elektrárny investoval provozovatel, tedy energetická skupina ČEZ už přes 20,5 miliardy ko­run.


Přes to, že jsou jaderné elektrárny stále v očích některých laických pozorovatelů velmi nebezpečné, elektrárna Temelín nikdy nezaznamenala žádnou událost, kterou by mezinárodní stupnice INES, jež hodnotí nebezpečnost jaderných událostí hodnotila jako nehodu či havárii.


Obavy veřejnosti o bezpečnost jaderných elektráren jsou tak dnes již spíše spojeny s historickými událostmi jako byla katastrofa v Černobylské jaderné elektrárně, kde došlo v dubnu 1986 k výbuchu během technologické zkoušky. Bezpečnost těchto energetických zdrojů ale pokročila mílovými kroky a tak je dnes jejich úroveň zabezpečení na úplně jiné hladině což prokazují stále opakované prověrky.

Na jádro spoléhá ČR i do budoucna

V tuzemsku jsou v provozu dvě jaderné elektrárny a to Temelín a Dukovany, které obě provozuje společnost ČEZ. U druhé jmenované se aktuálně řeší její rozšíření pro zajištění stabilních energetických dodávek do budoucna.


Jen do konce srpna letošního roku vyrobily elektrárny společně 20,5 TWh elektrické energie což je ekvivalent 17 milionů tun spáleného uhlí.
Zdroj: ČEZ