Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Globální oteplování    Odpady    Energetika    Lesy    Voda    Vodík    Zvířata    Ovzduší    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Jaderné elektrárny v Česku vyrobily letos už přes 20,5 TWh elektrické energie

Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany

15. 9. 2020    11:22, komentáře

Výroba dvou tuzemských jaderných elektráren od začátku roku překonala 20,5 TWh jak uvedl jejich provozovatel, společnost ČEZ v tiskové zprávě. Elektrárna v Dukovanech tak vyrobila 10,5 TWh a Temelínská elektrárna zbývajících 10 TWh.

Tuzemské jaderné elektrárny jsou jedním z největších zdrojů bezemisní elektrické energie dodávané do rozvodné sítě v ČR. Díky výrobě elektřiny ze dvou jaderných elektráren v České republice se tak jen letos ušetřilo 18 milionů tun CO2, které by jinak byly vypuštěny do ovzduší spálením 17 milionů tun uhlí.

Elektrárny pracují i na snížení své vlastní spotřeby

Jen v Dukovanech letos už energetici vyrobili elektřinu, která by zajistila pokrytí energetické spotřeby všech tuzemských domácností na osm měsíců roku. Dukovany toto množství energie vyrobily i přes odstávku pro výměnu paliva v prvním čtvrtletí, která probíhala na třetím a čtvrtém bloku elektrárny. Na konci září tato odstávka čeká i na 1. a 2. blok, kde bude taktéž plánovaně vyměněno palivo.


Jak uvedla společnost ČEZ, většinově vlastněná Ministerstvem financí ČR, zvýšila se i účinnost Dukovanské elektrárny a to z důvodu zlepšení využití tepla z chladičů odluhu parogenerátorů. Dalšími úpravami jako byla optimalizace průtoku chladících vod se navíc každoročně ušetří v součtu až 37 525 MWh elektrické energie, která je potřeba pro provoz elektrárny.


V druhé tuzemské elektrárně: Temelíně již letos další odstávky neplánují, i přes to ale její vedení očekává zvýšení průměrného výkonu druhého bloku o řádově jednotky megawatt.

Výroba běží na plno bez ohledu na pandemii COVID-19

Obě elektrárny letos musely spustit opatření na ochranu těchto kritických zdrojů elektrické energie. Mimo běžného zabezpečení speciální zásahovou jednotkou či protivzdušnou obranou a dalšími technologiemi se tak musí chránit hlavně zaměstnanci proti koronaviru COVID-19 a kontaktu s nakaženými.


Energetici tak musí přicházet s velkým množstvím opatření na ochranu a oddělení klíčových zaměstnanců, kteří by v případě nouzového stavu museli být úplně odděleni od okolí i svých rodin a nesměli opustit elektrárnu právě kvůli funkčnosti klíčové infrastruktury státu mezi níž právě jaderné zdroje spadají.


Přidat na Seznam.cz

Zdroj: TZ ČEZ


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.
Výběr z článků
Komentáře
Bohužel, zatím nebyly přidány žádné komentáře k článku, buďte první!

Přidat komentář