Obilí i elektřina na jednom poli. Česká firma nainstalovala jednu z největších agrovoltaických elektráren v Evropě
Česká firma nainstalovala ve Švédsku jednu z největších agrovoltaických elektráren v Evropě. Díky téměř devíti tisícům fotovoltaických panelů umístěných nad polem zde bude možné pěstovat zemědělské plodiny a zároveň vyrábět elektřinu.
Pšenice, řepka a fotovoltaické panely. Tuzemská společnost Greenbuddies dokončila ve Švédsku jednu z největších agrovoltaických elektráren v Evropě. Ta umožní využít pole nejen pro výrobu elektřiny, ale i pěstování zemědělských plodin. Projekt poblíž města Hova má instalovaný výkon 5,6 MWp, který zajišťuje 8 680 fotovoltaických panelů.
Elektrárna, v rámci které by se už v letošním roce mohla sklízet pšenice nebo řepka, které jsou k pěstování pod fotovoltaickými panely vhodné má i speciální naklápění panelů. Ty se díky takzvaným trackerům mohou naklápět ke slunci tak, aby bylo dosaženo co největší výroby elektřiny v průběhu celého dne.
Na projektu se mimo firmy Greenbuddies podílejí i výzkumníci ze švédských univerzit. Ti zjišťují, jak lépe optimalizovat využití půdy při současném využívání solární energie. Výstupem by tak mohla být data o efektivitě agrovoltaických systémů v náročných podmínkách severských zemí, a to včetně vlivu fotovoltaické elektrárny na růst zemědělských plodin.
Fotovoltaické elektrárny na hodnotných půdách vhodných pro zemědělství dříve vznikaly v celé Evropě. Právě to ale bylo často terčem kontroverzí, jelikož půda u těchto fotovoltaických systémů už nemohla být zemědělsky využívána. Aktuálně se rozšiřující projekty, agrovoltaik ale už od začátku s využitím půdy jak pro pěstování plodin, tak i výrobu elektřiny počítají a samotné fotovoltaické elektrárny se tomu uzpůsobují.
Stejně jako v dalších zemích EU byla i v tuzemsku nedávno přijata legislativa, která samotnou agrovoltaiku definuje. Už v současnosti tak mohou tyto speciální fotovoltaické elektrárny vznikat třeba v sadech, vinicích či chmelnicích. Po zkušební době by pak podobně jako je tomu v dalších státech mohla být fotovoltaika i u nás rozšiřována na většinu polí určených pro zemědělství.
V zahraničí tak v současnosti vzniká hned několik agrovoltaických instalací. Jednou z nich je třeba systém o výkonu 1,81 MWp, který bude pokrývat borůvkové pole v Rakousku. V Belgii se pak pracuje na projektu využití speciálních fotovoltaických panelů jako střešní krytiny pro skleníky.