EnergoZrouti.cz

Sdílejte tepelné čerpadlo se sousedy a ušetříte, navrhuje poslankyně Strany zelených

     
Nikola Stránská
4. 2. 2025 ▪ 10:37

Tepelná čerpadla jsou pro domácnosti stále drahá, a tak si místo nich raději pořizují nové plynové kotle. Podle poslankyně německé Strany zelených to však má řešení – sdílení tepelných čerpadel. To by mohlo být efektivní hlavně v řadových domech či dvojdomcích, a proto poslanci navrhují Senátu prověřit, zda by to bylo reálné.

Sdílení tepelných čerpadel by mohlo být řešením pro řadové domy
Sdílení tepelných čerpadel by mohlo být řešením pro řadové domy
Foto: Unsplash

Jak ušetřit za energie, rozšířit množství tepelných čerpadel a snížit náklady na jejich pořízení? Řešením by podle německé poslankyně za Stranu zelených Rosy Dommové mohlo být jejich sdílení. Domácnosti by tak v případě, že by se k tomu vhodně upravila legislativa sdíleli jedno tepelné čerpadlo pro více domů nebo bytů. Zajímavé řešení by v místech, kde není možnost připojení k plynu nebo využití jiných technologií opravdu mohlo přinést úspory.

Sdílení tepelných čerpadel už v současnosti samozřejmě funguje v rámci některých domů, legislativa v Německu ani v dalších evropských zemích tomu ale zatím není úplně nakloněna a právě to by se podle poslanců Strany zelených a SPD (neplést s tuzemskou SPD) mohlo změnit.

Vlastníci dvojdomů nebo několika řadových domů by se tak mohli spojit v jakési společenství a své domácnosti vytápět všichni jedním tepelným čerpadlem. To by samozřejmě muselo poskytovat výrazně větší výkony, než je tomu u běžných tepelných čerpadel, která má většina domů. Tepelné čerpadlo pro takové sdílení by tak muselo být výrazně výkonnější, což by se projevilo i na jeho ceně.

Jakmile by se ale vysoká cena tepelného čerpadla rozúčtovala mezi více domácností, rázem by se z pořízení tepelného čerpadla stala výrazně výhodnější záležitost. Právě vysoká cena tepelných čerpadel je v současnosti jedním z hlavních důvodů k tomu, že majitelé domů i bytů stále raději modernizují dosluhující plynové kotle za nové místo jejich výměny za tepelné čerpadlo. V mnoha situacích je pak instalace tepelného čerpadla problematická i v dalších ohledech, jako jsou mnohdy nutné stavební úpravy pro jeho efektivní fungování.

Domácnostem by sdílení tepelného čerpadla mohlo mimo snížení nákladů na jeho pořízení pomoci snížit i provozní náklady spojené s údržbou a samotnou výrobou energie. Poslanci nyní ve společném návrhu vyzývají Senát, aby tuto možnost sdílení posoudil a případně k tomu vypracoval technické a právní požadavky, podle nichž by sdílení bylo v budoucnu i právně upraveno.

Sdílení tepelných čerpadel by podobně jako je tomu u sdílení elektřiny vyrobené z fotovoltaických elektráren v rámci takzvaných energetických společenství mohlo být řešení pro snižování emisí z vytápění i v tuzemsku. Společně s využitím dotačních prostředků z programu Nová zelená úsporám by totiž tepelné čerpadlo sdílené mezi více domácností mohlo být opravdu efektivní volbou vytápění i ohřevu teplé vody.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Německo Tepelná čerpadla Topení Vytápění Úspory Obnovitelné zdroje Zelení


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.