Uhlí bude brzy minulostí. Největší energetická firma proto spouští nové centrum pro řízení obnovitelných zdrojů
Uhelné elektrárny, které ještě nedávno sloužily k výrobě velké části elektrické energie v tuzemsku, postupně „odcházejí do důchodu“. Jejich náhradou jsou obnovitelné zdroje, kterých rychle přibývá. Největší tuzemská energetická společnost kvůli tomu spouští nový dispečink.
Ještě před čtyřmi lety fungoval v Málkově u Chomutova dispečink a rozvodna Severočeských dolů, teď by se tu ale měla začít psát nová kapitola energetiky. Největší tuzemská energetická společnost ČEZ totiž na místě původních objektů spouští moderní dispečerské centrum. To bude určené k monitoringu a řízení všech instalací obnovitelných zdrojů energie, které firma provozuje.
Mimo fotovoltaických a větrných elektráren bude z tohoto místa firma řídit i bateriová úložiště nebo výrobní zařízení na takzvaný zelený vodík. Stejně tak zdejší dispečeři budou mít „pod palcem“ napěťové rozvodny v hladinách od 6,3 kV až po 400 kV. Podle firmy je takové dispečerské pracoviště nutné pro efektivní správu výkonu obnovitelných zdrojů.
„Jsem rád, že využíváme existující místo s návaznou infrastrukturou. Právě v Ústeckém kraji je jeden z největších potenciálů pro výstavbu zejména fotovoltaik, proto bude tento objekt sloužit i jako zázemí pro pracovníky, kteří zajišťují údržbu a provoz našich zařízení,“ uvedl Jan Kalina, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika.
Nejen dispečink, ale i testovací centrum technologií
Mimo řídícího pracoviště ale bude v objektu i zkušební park pro fotovoltaické technologie. Jeden takový už firma v současnosti provozuje v elektrárně Ledvice. Zkušební park by měl pomoci testovat nové typy fotovoltaických panelů, ale i různé konstrukce ještě před jejich nasazením do reálného provozu.
Firmě se totiž osvědčilo otestovat nové typy panelů, které na trh přicházejí, ještě předtím, než dojde k jejich reálnému nasazení do provozu. Otestování na zkušebně totiž umožňuje vybrat co nejefektivnější zařízení, včetně samotných fotovoltaických panelů, ale i třeba takzvaných trackerů, které umožňují automatické otáčení konstrukce s panely za sluncem.
Firma jen v posledních letech uvedla do provozu devět nových fotovoltaických elektráren s celkovým instalovaným výkonem 52 MWp. Dalších deset projektů s výkonem 111 MWp pak má aktuálně ve výstavbě nebo těsně před spuštěním.
V dalších letech se pak očekává, že podobných zdrojů výrazně přibude, a to především v lokalitách, jako jsou ty v Ústeckém kraji. V těchto místech totiž dochází k využívání prostor po původní těžbě uhlí a místa tak k výrobě elektřiny budou sloužit i nadále. Oproti fosilním palivům se ale nově využijí obnovitelné zdroje v čele s fotovoltaikou.
Miliardy do infrastruktury musí dát nejen ČEZ
Investice do infrastruktury v posledních letech zesilují, ale i u dalších společností, které se zabývají energetikou. Další miliardy korun pak putují do infrastruktury národní přenosové soustavy, kterou má pod kontrolou ČEPS (Česká elektroenergetická přenosová soustava). Právě do přenosové soustavy bude muset v příštích letech kvůli nárůstu podílu obnovitelných zdrojů stát (prostřednictvím ČEPS) investovat ještě výrazně větší finance než doposud.
Podle některých odhadů tak bude nutné v dalších pěti letech investovat do modernizace, posílení a údržby přenosové soustavy asi 350 až 400 miliard korun. Z této částky by přibližně 90 miliard korun mělo být určeno na připojování nových výroben obnovitelných zdrojů energie.