EnergoZrouti.cz

Ještě nemáte fotovoltaiku? EU ji od příštího roku začne postupně vyžadovat na všech střechách

     
Tomáš Jelínek
10. 5. 2025 ▪ 09:29

Už v příštím roce odstartuje první etapa povinných instalací fotovoltaických elektráren na střechách některých nemovitostí v zemích Evropské unie. V následujících letech by nové fotovoltaické elektrárny měly pokrývat stále větší podíl vyrobené energie. EU zároveň usiluje o to, aby rostl podíl panelů pocházejících z místní výroby namísto těch dovážených z Číny.

Fotovoltaické panely začnou od příštího roku povinně obsazovat některé střechy
Fotovoltaické panely začnou od příštího roku povinně obsazovat některé střechy
Foto: Unsplash

Už od příštího roku podle plánů EU odstartují rozsáhlé instalace fotovoltaických elektráren, které by měly pomoci vyrábět větší množství elektrické energie bez emisí. Rok 2026 totiž odstartuje první etapu nových povinností instalovat fotovoltaické panely na střechy některých typů budov. Povinnost se ale postupně podle plánu REPowerEU, který vznikl i v reakci na energetickou krizi z minulých let, rozšíří na další budovy.

Aby se snížila závislost na fosilních palivech, posílila energetická bezpečnost EU a podpořil přechod k obnovitelným zdrojům energie, bude podle plánu Evropské komise od příštího roku nutné instalovat panely na některé budovy.

První na řadě tak budou všechny nové veřejné a komerční budovy s užitnou plochou nad 250 m2. V roce 2027 je budou následovat všechny stávající veřejné a komerční budovy, které mají plochu nad 250 m2. Od roku 2029 pak už budou fotovoltaické elektrárny nutnou součástí i všech nových obytných budov.

Evropská komise zároveň předpokládá, že by díky tomuto plánu mohlo dojít k vytvoření nových pracovních míst, která budou nutná k výrobě, instalaci a údržbě solárních panelů. Zároveň by povinné fotovoltaické elektrárny měly podpořit i evropský průmysl, který by měl být ve výrobě samotných panelů více soběstačný. To je ovšem už v současnosti problematický plán, jelikož většina fotovoltaických technologií pochází z Číny a EU se řešení tohoto problému příliš nedaří.

Infografika: potenciál solární energie v ČR - střechy a fasády , Fakta o...

Ačkoliv postupné zavádění povinných fotovoltaických elektráren na střechách některých budov čeká celou unii, některé státy jsou už nyní napřed. Například ve Francii už dva roky platí povinná instalace fotovoltaických panelů na parkovištích, které mají více jak 80 parkovacích míst. Ve Spojeném království se pak plánuje, že od roku 2027 budou muset mít téměř všechny nově postavené domy fotovoltaické panely, což by mělo ve výsledku i snížit energetické náklady domácností.

Jen polovina střech osázených fotovoltaikou pokryje téměř 18 % spotřeby elektřiny

Podle posledního sčítání lidu, domů a bytů z roku 2021 bylo jen v Česku evidováno přes 2,3 milionu domů. Pokud by alespoň polovina z těchto domů byla vybavena fotovoltaickým systémem o instalovaném výkonu 10 kWp, což je běžná velikost instalace na rodinném domě, celkový instalovaný výkon by dosáhl 11,5 GWp.

Při průměrné roční výrobě 1 MWh na 1 kWp instalovaného výkonu by takové množství fotovoltaických systémů mohlo vyrobit až 11,5 TWh elektřiny ročně. Takové množství představuje přibližně 17,5 % celkové roční spotřeby elektřiny v Česku. Fotovoltaické elektrárny na střechách domů by tak mohly pokrýt velmi významnou část výroby elektřiny. Pro takové využití by ale bylo nutné výrazně zvýšit investice do samotné infrastruktury a také změnit chování tuzemských domácností co se využívání elektrické energie týče.

Povinné instalace fotovoltaiky tak rozhodně přinesou řadu výzev pro energetický sektor. Bude totiž nutné nejen zajistit stabilní dodávky elektřiny při větším využívání obnovitelných zdrojů, ale také zajistit dostatečný počet kvalifikovaných pracovníků pro instalaci a údržbu systémů.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Fotovoltaika Evropská unie EU Obnovitelné zdroje Fotovoltaické elektrárny Elektrárny Fotovoltaické panely


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.