Balkonové fotovoltaické elektrárny selhaly v německém testu. Některé modely mohou být nebezpečné
Stále oblíbenější balkonové elektrárny, které si pořizují domácnosti, mohou být nebezpečné. Ukázaly to výsledky testu německé spotřebitelské organizace. Velká část těchto montážních setů má totiž slabé upevňovací systémy, které představují riziko pádu panelů.
Stále populárnější balkonové elektrárny, které umožňují domácnostem vyrábět vlastní elektřinu i bez instalace na střechu rodinného domu, prošly v Německu důkladným testováním. Jak se ukázalo v testu spotřebitelské organizace Stiftung Warentest, některé z těchto malých systémů mohou být i nebezpečné. Zatímco většina zařízení obstála v testech účinnosti a jednoduchosti instalace, v otázce bezpečnosti už tak pozitivní výsledky testu nebyly, zejména kvůli nedostatečné kvalitě montážních konzol.
Testované elektrárny, které jsou v setu jednoho až dvou fotovoltaických panelů současně se střídačem a kompletní montážní sadou, se v posledních letech dají nakoupit v e-shopech i běžných supermarketech. Ačkoliv tuzemská legislativa na ně zatím hledí s odstupem, v Německu jsou jejich instalace v plném proudu a na balkonech či fasádách německých domácností jsou jich už stovky tisíc.
Instalace některých balkonových elektráren, které prošly německým testem, by ale mohla přinést více škody než užitku. Při montáži na balkon nebo zábradlí a fasádu je totiž velmi důležité uchycení panelů tak, aby byly pevně ukotveny za jakéhokoliv počasí, a právě s tím mohou mít některé systémy problém.
Jak ukázal test, některé sety těchto elektráren mají slabé nebo špatně navržené upevňovací systémy, které se mohou v extrémních podmínkách, jako je například silný vítr, zlomit nebo uvolnit. Takový fotovoltaický panel pak může při pádu z výšky znamenat velké riziko pro zdraví lidí i poškození majetku, pokud uvážíme, že velká část systémů je na balkonech například nad chodníkem.
Problémy mohou mít i kvalitní systémy kvůli neodborné instalaci
Jak uvedl server Test, který výsledky přinesl, některé ze systémů vykázaly při zátěžových testech, že nejsou dostatečně stabilní. Bylo na ně totiž možné vyvinout sílu, při níž se montážní systém zcela zdeformoval.
Problém by ale podle serveru mohl být i u jinak kvalitních systémů, a to kvůli chybám při montáži. Pokud totiž nejsou přesně dodrženy pokyny výrobce nebo se při instalaci použijí nevhodné součástky, může být ukotvení panelů také nebezpečné. V mnoha případech pak výrobci panelů zákazníky jasně neinformovali o tom, zda je daný systém vhodný pro konkrétní typ instalace, tedy například na balkonové zábradlí z oceli nebo betonu. Pro domácnosti, které si takovou sadu pořídí, pak může být obtížné či spíše nemožné rozpoznat, zda set a jeho konstrukce odolá dlouhodobé zátěži panelů za různých povětrnostních podmínek.
Mimo zkoušek samotných konstrukcí ale organizace přinesla i test účinnosti samotných solárních panelů a měničů. V něm, oproti dřívějším zkušenostem, většina zařízení obstála. U všech testovaných systémů totiž bylo možné bez větších komplikací dosáhnout výroby v řádu stovek kilowatthodin ročně, což odpovídá deklaracím od výrobců.