EnergoZrouti.cz

Obnovitelné zdroje trhají rekordy, ale rostoucí poptávku po elektřině kvůli umělé inteligenci a klimatizacím nepokryjí

     
Martin Bárta
8. 4. 2025 ▪ 09:44

Obnovitelné zdroje energie v loňském roce vyrobily rekordní množství elektřiny. Spotřeba se však kvůli využívání klimatizací při extrémních vlnách veder a rostoucímu využití umělé inteligence výrazně zvýšila. Významnou část poptávky tak nadále pokrývají fosilní paliva, zejména uhlí a plyn.

Fotovoltaika je hlavním tahounem výroby v OZE. Velkou část elektřiny ale „sežere“ stále náročnější umělá inteligence
Fotovoltaika je hlavním tahounem výroby v OZE. Velkou část elektřiny ale „sežere“ stále náročnější umělá inteligence
Foto: Unsplash

Už více než 32 % globálně vyrobené elektřiny pochází podle nové zprávy energetického think-tanku Ember z obnovitelných zdrojů energie. V případě, kdy se k tomuto číslu přičte i elektřina vyrobená v bezemisních jaderných elektrárnách, překročí podíl čisté energie na výrobě 40 %. Hlavním tahounem větší výroby energie z obnovitelných zdrojů byla fotovoltaika, která loni zaznamenala nárůst 29 % a vyrobila přes 470 TWh elektřiny.

Celková výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren by tak už v současnosti pokryla například spotřebu celé Indie. Mimo fotovoltaiky ale rostla výroba i ve větrných elektrárnách, a to o 7,9 %. Nárůst výroby o 4,3 % pak zaznamenaly i vodní elektrárny.

Přestože jsou tak čísla ukazující rostoucí výrobu elektřiny v obnovitelných zdrojích pozitivní, pozitivní už tolik není i nárůst spotřeby. Celosvětově se totiž v loňském roce zvýšila i poptávka po elektřině, a to o celá 4 %. Hlavním důvodem nárůstu přitom nebyla ekonomická činnost, průmysl nebo další odvětví, ale extrémní vlny veder. Ty totiž vyvolaly větší spotřebu energie pro chlazení, a to o 0,7 %, což v celosvětovém měřítku znamenalo 208 TWh elektřiny. Spotřeba elektřiny pro chod klimatizačních zařízení přitom v dalších letech kvůli rychlému oteplování ještě výrazně vzroste.

Mimo potřeby chlazení ale za růstem stál i další rozmach datových center, která pohání stále energeticky velmi náročné systémy umělé inteligence. Spolu s nimi pak nárůst poptávky po elektřině tvořilo nabíjení elektromobilů nebo provoz tepelných čerpadel, která postupně nahrazují plynové kotle a další fosilní zdroje.

Rostoucí poptávka po elektřině je tak sice mírně uspokojována z obnovitelných zdrojů, velkou část z ní, ale stále poskytují ty fosilní. Nejčastěji je tak elektřina vyráběna z uhlí, které má na její výrobě podíl z 34 %. Plyn pak přispívá k výrobě elektřiny z 22 %. Mírný pokles pak zaznamenala výroba v jaderných elektrárnách, které do sítí dodaly 9 % elektřiny.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Obnovitelné zdroje Fotovoltaika Elektřina Energetika Výroba elektřiny OZE


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.