EnergoZrouti.cz

Výpadek proudu ve Španělsku nebyl podle premiéra způsoben obnovitelnými zdroji

     
Tomáš Jelínek
1. 5. 2025 ▪ 11:18

Jako hlavního viníka výpadku elektrického proudu začala krátce po pondělních událostech ve Španělsku označovat obnovitelné zdroje veřejnost i některá média. Premiér Pedro Sánchez však tyto spekulace na tiskové konferenci okamžitě vyvrátil.

Španělsko potkal jeden z nejhorších blackoutů v Evropě, obnovitelné zdroje za ním ale podle premiéra nestojí (ilustrační foto)
Španělsko potkal jeden z nejhorších blackoutů v Evropě, obnovitelné zdroje za ním ale podle premiéra nestojí (ilustrační foto)
Foto: Unsplash

Rozsáhlý výpadek elektrické energie, který 28. dubna 2025 zasáhl Španělsko a částečně i sousední Portugalsko, způsobil vážné narušení infrastruktury, dopravy a každodenního života milionů obyvatel. Zatímco vyšetřování incidentu stále probíhá, španělský premiér Pedro Sánchez se na tiskové konferenci vymezil vůči spekulacím, že by za blackoutem stála nestabilita obnovitelných zdrojů energie. Podle něj byly příčiny výpadku technického charakteru a nemají přímou souvislost s podílem fotovoltaických či větrných elektráren v energetickém mixu země.

Výpadek nastal krátce po poledni a způsobil náhlý pokles výkonu v síti o přibližně 15 gigawattů, což představovalo asi 60 % tehdejší poptávky po elektřině. Důsledky toho byly rozsáhlé, přestala fungovat železniční doprava, včetně vysokorychlostních spojů, v Madridu byla ochromena letecká doprava, v řadě regionů vypadly telekomunikace a byly zaznamenány poruchy vodárenských a zdravotnických zařízení.

Zvláště tragický rozměr měl výpadek v některých domácnostech. Například v Galicii zemřela tříčlenná rodina na otravu oxidem uhelnatým z nevhodně používaného generátoru a v Madridu zahynula žena při požáru, který vznikl od zapálené svíčky.

Španělský provozovatel přenosové soustavy Red Eléctrica de España (REE) uvedl, že k výpadku došlo kvůli prudkému poklesu výkonu v oblasti Andalusie, kde se nachází značná část fotovoltaických elektráren. Přesto podle REE neexistuje důkaz, že by příčinou byl právě vysoký podíl solární nebo větrné energie.

Přibližně 60 % elektřiny v danou chvíli skutečně pocházelo z obnovitelných zdrojů, ale jejich odpojování probíhalo podle provozovatele standardním způsobem a v souladu s pravidly. Výpadek byl podle prvotních analýz důsledkem kaskádového selhání systému po poruše jednoho z důležitých prvků sítě.

Premiér Sánchez tak odmítl kritiku opozice i některých odborníků, že za událostí stojí současná strategie odklonu od jaderné energetiky. Zdůraznil, že vláda nadále podporuje přechod na obnovitelné zdroje, avšak s důrazem na bezpečnost a stabilitu přenosové soustavy. V souvislosti s výpadkem ale premiér ohlásil několik kroků, které by podobné události měly v budoucnu předcházet. Vznikne tak audit celého fungování energetické sítě ale i komise, která bude vyšetřovat příčiny výpadku z posledního dubnového pondělí.

Opoziční strany mezitím obvinily vládu z podcenění nutných investic do infrastruktury a z příliš rychlého uzavírání jaderných elektráren. Poukazují na to, že Španělsko se sice chlubí rekordním růstem podílu obnovitelné energie, ale chybí mu odpovídající modernizace a stabilizační prvky v síti, které by vyrovnaly jejich výkyvy. S tím však nesouhlasí ministryně životního prostředí Sara Aagesenová, podle níž je nutné zachovat kurz směrem k uhlíkově neutrální ekonomice a investovat do chytré infrastruktury, nikoli vinit obnovitelné zdroje, které prý plnily svou roli správně.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Španělsko Energie Energetika Blackout Výpadek elektřiny Obnovitelné zdroje energie OZE Obnovitelné zdroje


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.