EnergoZrouti.cz

Dražší domy, ale s levnější elektřinou. Fotovoltaické panely budou u novostaveb povinné

     
Tomáš Jelínek
2. 5. 2025 ▪ 09:20

Fotovoltaické panely budou povinné na střechách všech novostaveb, které budou ve Spojeném království dokončeny už za dva roky. Podobná pravidla ale pravděpodobně brzy čekají i další evropské země. Pořízení domů se tak prodraží, cena by se však mohla rychle vrátit díky nižším nákladům na elektřinu.

Fotovoltaická elektrárna povinně na střechách nových budov bude brzy nejen ve Spojeném království
Fotovoltaická elektrárna povinně na střechách nových budov bude brzy nejen ve Spojeném království
Foto: Unsplash

Už do dvou let by měly být všechny nově postavené domy ve Spojeném království vybaveny fotovoltaickou elektrárnou na střeše. Britská vláda tím pokračuje v plánu dekarbonizace, která by měla v roce 2050 skončit uhlíkovou neutralitou země. Podle vlády se kvůli novému nařízení pravděpodobně mírně zvýší pořizovací cena nových nemovitostí, oproti tomu by ale mělo dojít ke snížení účtů za energii, což by mělo rozdíl ve vyšší pořizovací ceně rychle odbourat.

Instalace fotovoltaických elektráren na nové domy by podle odhadů mohlo náklady na výstavbu budov zvýšit v přepočtu asi o 90 až 120 tisíc korun. Díky tomu, že budou moci majitelé ihned od nastěhování využívat elektřinu vyrobenou na vlastní střeše, ušetří v průměru téměř třicet tisíc korun ročně. Investice do dražší nemovitosti by se tak mohla vrátit už v horizontu několika let.

Nová pravidla, podle kterých bude nutné fotovoltaiky na domy instalovat, budou přitom platná nejen na soukromé stavebníky, tedy domy postavené například i svépomocí, ale hlavně pro velké developery.

Cílem těchto opatření je nejen výrazně rozšířit využívání obnovitelných zdrojů energie v zemi a ale zároveň i podpořit domácnosti v boji s rostoucími náklady na energie. Mimo povinných fotovoltaických panelů na novostavbách ale bude vláda dál podporovat majitele starších domů v jejich rekonstrukcích a také dodatečných instalacích fotovoltaik.

Nová pravidla pro výstavbu se ale v dalších letech očekávají i v dalších částech Evropy. Podobná opatření již zvažují i další země, například Irsko nebo Nizozemsko, a inspirací by Británie mohla být i pro Česko. V době, kdy Evropa čelí energetickým výzvám i dopadům klimatických změn, se investice do obnovitelných zdrojů stávají stále důležitější součástí národní politiky. Ostatně, už za několik let by měly být podle plánu EU fotovoltaické elektrárny povinné nejen na střechách obytných budov.

Nařízení povinnosti instalovat fotovoltaické panely tedy může být krokem, který nejen sníží uhlíkovou stopu, ale zároveň pomůže lidem ušetřit a posílit odolnost energetického systému vůči cenovým výkyvům. Ačkoliv to znamená mírně vyšší počáteční náklady na nový domov, dlouhodobý přínos pro peněženky i klima může být značný.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Fotovoltaika Obnovitelné zdroje Elektřina Energetika Stavby Výstavba Spojené království Velká Británie Stavebnictví Fotovoltaické elektrárny


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.