Němci pracují na technologii, která pomůže vyčistit fotovoltaické panely i bez vody
Prach, písek a další nečistoty na fotovoltaických panelech dokážou snížit jejich účinnost až o dvacet procent. V případě rozsáhlých fotovoltaických elektráren, ale i menších domácích instalací, tak může být zbytečně snížena konečná výroba elektřiny. Němečtí odborníci proto nyní pracují na způsobu, jak nečistoty odstranit i bez použití vody.
Technologie, která by mohla změnit způsob, jakým se v současnosti čistí fotovoltaické panely od prachu nebo písku. Právě takovou v současnosti vyvíjí odborníci z německého Fraunhoferova institutu pro digitální a mediální technologie (IDMT) spolu se svými partnery. V rámci jejich projektu AkSoRe vzniká metoda, která využívá akustické vibrace umožňující odstraňování nečistot z povrchu fotovoltaických modulů bez toho, aniž by muselo být provedeno mechanické čištění za použití vody.
Ačkoliv čištění vodou pravděpodobně technologie zatím úplně neodstraní, může být výrazným přínosem zejména v oblastech, kde je vody nedostatek a nebo kde tradiční čištění pomocí kartáčů a vody není praktické. Díky tomu, že nová technologie dokáže velmi efektivně odstraňovat písek a prach, může být velmi přínosná v oblastech, jako jsou ty pouštní. Právě tam totiž fotovoltaických technologií přibývá.
Základem celé metody je využití takzvaného strukturovaného zvuku, který se šíří pevným materiálem. Ten vytváří vibrace, které cíleně rozkmitají povrch fotovoltaického panelu, a tím odstraní vrstvy prachu, písku a dalších nečistot. Výhodou tohoto postupu je hlavně zmiňovaná absence potřeby vody, zároveň ale není nutný ani fyzický kontakt s panelem, a tak se takové „čištění“ může provádět automaticky bez nutnosti ručního čištění pracovníky.
Odborníci v současnosti pracují na tom, jak co nejlépe rozmístit takzvané excitery, tedy zařízení, která akustické vibrace do panelů přenášejí. Technologii už ovšem odborníci z Fraunhoferova institutu společně s firmami Silberform AG a J.v.G. Technology GmbH ukázali na veletrhu Intersolar Europe, který je zaměřen na solární a fotovoltaické technologie.
Přestože se znečištění fotovoltaických panelů může zdát jako méně závažný problém, který například v případě domácích fotovoltaických elektráren není třeba řešit, opak je pravdou. Fotovoltaické moduly, na kterých leží i jemná vrstva prachu či nečistot, mohou snížit svou účinnost až o dvacet procent, což v praxi v případě rozsáhlých fotovoltaických instalací znamená značné ztráty vyrobené energie.
V oblastech s velkým množstvím prachu, písku nebo jinými polétavými částicemi například ze zemědělství a průmyslu se jedná o častý problém. Akustické čištění může být zásadní především v pouštních nebo polopouštních oblastech, kde jsou solární elektrárny klíčovým zdrojem obnovitelné energie a zároveň trpí nejvyšší mírou znečištění.
Odborníci z Fraunhoferova institutu nyní doufají, že se jim podaří vytvořit plně funkční systém, který bude možné integrovat do nových i stávajících fotovoltaických systémů. Cílem je systém, který bude fungovat plně automatizovaně a bez nutnosti lidského zásahu, čímž se provozní náklady na čištění výrazně sníží a zároveň zvýšit efektivita fotovoltaických elektráren.