EnergoZrouti.cz

Fosilní paliva už nebudou potřeba. Španělsko poprvé pokrylo 100 % spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů

     
Martin Bárta
23. 4. 2025 ▪ 13:42

Obnovitelné zdroje v energetické síti už nejsou jen hudbou budoucnosti. Dokazuje to i příklad Španělska, kterému se minulý týden podařilo během pracovního dne pokrýt veškerou spotřebu elektřiny výhradně z obnovitelných zdrojů. Hlavní roli přitom sehrály větrné a fotovoltaické elektrárny.

Jenom obnovitelné zdroje. Španělsko hlásí první den, kdy energii dodávaly pouze obnovitelné zdroje
Jenom obnovitelné zdroje. Španělsko hlásí první den, kdy energii dodávaly pouze obnovitelné zdroje
Foto: Unsplash

To, že jsou obnovitelné zdroje budoucnost už asi kvůli jejich rozvoji v minulých letech nelze popřít. Jak ukazuje španělská energetika, budoucnost bezemisní elektřiny, ale nemusí být příliš vzdálená. Právě ve Španělsku se totiž podařilo 16. dubna, tedy v běžný pracovní den pokrýt veškerou poptávku po elektřině výhradně z obnovitelných zdrojů (OZE).

Jak potvrdil provozovatel místní energetické sítě, společnost Red Eléctrica de España (REE) na síti X, během středy 16. dubna nebyla v energetické síti vůbec použita elektřina z fosilních paliv ani z jaderných elektráren. Španělsko tak ukazuje, že bezemisní elektřina není jen hudbou budoucnosti, ale už dnes dosažitelnou metou. Nutno ovšem dodat, že stále šlo jen o jeden jediný den, kdy obnovitelné zdroje poptávku kompletně pokrývaly. Španělsko navíc patří mezi země, které jsou pro výstavbu OZE ideální.

Hlavní část elektřiny, kterou obnovitelné zdroje do sítě dodaly, pocházela z větrných a fotovoltaických elektráren. Celkem tak větrné turbíny dodaly 256 GWh energie, což představovalo téměř 46 % veškeré spotřeby. Další významnou část pak dodaly fotovoltaické elektrárny, kterých ve Španělsku na střechách domácností i firem přibývá stále rychlejším tempem. Jejich výroba totiž byla 151 GWh.

Menší, avšak i tak dost významnou část energetické potřeby (23,1 %) pokryly vodní elektrárny, které do sítě přidaly 129 GWh energie. Poslední část energie, tedy 3,9 procenta pak do energetické sítě dodaly menší solárně termální elektrárny a méně významné obnovitelné technologie.

V 11:15 došlo navíc v energetické síti ke zlomovému momentu, kdy kombinovaná výroba větrné a solární energie překročila 100 % aktuální poptávky. To znamená, že veškerá elektřina, která byla u spotřebitelů v tu chvíli potřeba byla vyrobena z čistých zdrojů a díky přebytku bylo možné ještě nabíjet bateriová uložiště a také „ukládat“ energii do přečerpávacích elektráren.

Španělsko se dlouhodobě profiluje jako lídr v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2050 chce být země klimaticky neutrální a zajistit si 100 % obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Zemi v tom pomáhá hlavně její poloha, kdy je možné efektivně využívat jak fotovoltaických elektráren, tak i těch větrných, které získávají energii z větrů na pobřeží.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Elektřina Energetika Energie Španělsko Obnovitelné zdroje Fosilní paliva OZE


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.