EnergoZrouti.cz

Lidl má u nás v nabídce fotovoltaiku, která je konečně pro každého. V ceně je i baterie

     
Lenka Nováková
18. 4. 2025 ▪ 15:29

V Lidlu lze nyní koupit fotovoltaickou elektrárnu, kterou je možné instalovat téměř kdekoliv. Díky výhodnému setu lze navíc celou elektrárnu nainstalovat za velmi krátkou dobu, a to bez povolení nebo nutnosti volat elektrikáře. Součástí setu jsou totiž panely, kabely, ale i střídač nebo bateriové úložiště.

Balkonová fotovoltaika z Lidlu za pár korun nabízí prémiové funkce
Balkonová fotovoltaika z Lidlu za pár korun nabízí prémiové funkce

Pořízení fotovoltaické elektrárny už dávno nemusí být záležitostí velkých rodinných domů. Ukazuje to i fotovoltaická elektrárna z obchodního řetězce Lidl, která je nyní dostupná pro každého a lze ji snadno namontovat na balkon. Díky chytré aplikaci a baterii, která je součástí, je pak zprovoznění elektrárny záležitostí chvilky. Pro používání mimo distribuční síť navíc není potřeba povolení.

V tuzemském e-shopu Lidlu lze elektrárnu pod označením VALE Deye 860 W, která je navržena hlavně s ohledem na jednoduchost a dostupnost pro každého pořídit už za 21 999 Kč. Systém je tak ideální pro každého, kdo chce začít s výrobou vlastní elektřiny ze slunce, a to bez vysokých vstupních nákladů. Montáž totiž zvládne každý svépomocí, a tak je možné panely rychle nainstalovat třeba na balkon.

Základem celého setu jsou dva monokrystalické bifaciální panely, každý o výkonu 430 Wp. Právě to, že jsou v setu bifaciální panely umožňuje zachycovat sluneční záření jak z přední, tak i zadní strany, což výrazně zvyšuje účinnost celé elektrárny. Při vhodném umístění tak mohou panely dosáhnout až o 30 % vyššího výkonu, než je tomu u klasických fotovoltaických panelů.

Fotovoltaika z Lidlu je pro každého, vyrobí až 800 kWh ročně , ...

V balení je samozřejmě i střídač Deye, který převádí solární energii na střídavý proud s maximálním výstupním výkonem 800 W. Ten je pak možné rovnou využívat v domácnosti nebo ukládat do baterie, která je součástí setu. Samotné bateriové uložiště Storcube S1000 Pro nabízí kapacitu 1024 Wh a je založené na bázi LiFePO4 technologie. Díky uložišti je tak možné využívat večer či přes noc energii, která se vyrobila přes den a také do ní ukládat přebytky, které nebyly přes den využity.

Výrobce ale myslel i na to, že kapacita baterie nemusí být dostatečná pro každého, a tak je možné celé uložiště ještě rozšířit připojením dalších bateriových modulů. Těch může být celkem pět, takže celková kapacita uložiště může být až 5 120 Wh.

Jako je tomu i u podobných systémů, je elektrárna VALE vybavena možností bezdrátového spojení s aplikací, která umožňuje monitorovat aktuální výrobu energie, generovat informace o denní či měsíční výrobě a další data.

Podle výrobce je pak možné s elektrárnou vyrobit až 800 kWh elektřiny za rok. Tuto informaci je ale samozřejmě nutné brát s rezervou, jelikož samotná výroba výrazně závisí na tom, kde jsou umístěny fotovoltaické panely a jakým způsobem a jak dlouhou dobu na ně přes den svítí slunce. Doba návratnosti investice do systému je tak závislá na více faktorech. Podobné balkonové elektrárny ovšem v posledních letech získávají na popularitě, což je vidět například u našich sousedů v Německu, kde panely na mnoha plochách včetně balkonů přibývají rekordním tempem.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Lidl Fotovoltaika Solární panely Fotovoltaická elektrárna Baterie Úspory Elektřina Energetika


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.