EnergoZrouti.cz

Větrné elektrárny bez větru? Klimatická změna podle vědců snižuje rychlost větru v Evropě

     
Martin Bárta
19. 2. 2025 ▪ 12:14

Klimatické změny snižují efektivitu větrných elektráren napříč Evropou. Podle studií na starém kontinentu stále méně fouká, a tak se výroba elektřiny z větrných farem snižuje. Právě tyto elektrárny však mají být budoucností bezemisní energetiky.

Evropa stále více spoléhá na větrné elektrárny, ty přitom generují stále méně energie kvůli změně proudění větru
Evropa stále více spoléhá na větrné elektrárny, ty přitom generují stále méně energie kvůli změně proudění větru
Foto: Unsplash

Větrné elektrárny, které mají být v budoucnu jedním z hlavních pilířů evropské strategie ve snižování emisí skleníkových plynů v energetice možná nebudou tak efektivní jako dosud. Nedávné studie
totiž ukazuje, že s pokračující změnou klimatu dochází i ke změně vzdušného proudění a v Evropě tak zjednodušeně řečeno méně fouká.

Výzkum ukazuje, že změna klimatu má největší vliv na snižování rychlosti větru během letních měsíců. Právě v tomto období se přitom počítá se stále větší poptávkou po energii nejen na chlazení budov, ale například i stále přibývajících datových center.

Vědci už dokonce pro tento jev používají termín global terrestrial stilling, který lze přeložit jako „globální uklidňování větru“. Věda totiž tyto změny pozoruje už výrazně delší dobu, než jsou jen poslední roky. Poprvé byl totiž pozorován už na konci 20. století. 

Právě v posledních letech se ale větrné podmínky v Evropě stále horší, a to i v zemích, které jsou silnými větry proslulé, jako jsou například Spojené království nebo Irsko.

Ačkoliv si vědci nejsou zatím ještě přesně jisti tím, co vše snížení větrného proudění způsobuje, hlavní vliv na to podle nich mají změny v krajině v důsledku výrazné urbanizace či rozdíly v teplotách atmosféry způsobené klimatickou změnou. Právě tyto překážky totiž mohou větru bránit v proudění.

Pro větrné elektrárny to do budoucna znamená také jisté změny. Vítr samozřejmě jen tak vát nepřestane a větrné elektrárny budou fungovat i nadále. Jejich výroba by se s menším počtem větrných dní a síly větru mohla snižovat, což by nepřineslo dostatečné množství vyrobené elektrické energie, na kterou s přechodem na tyto zdroje bude spoléhat stále více států včetně Česka.

Už současná data ale ukazují, že snížení větrných dnů snižuje výrobu elektřiny ve větrných turbínách už aktuálně. Jen v lednu 2025 klesla produkce elektřiny z větru v Evropě o více než 7 %
ve srovnání s lednem 2024. Větrných elektráren napříč Evropou přitom velmi rychle přibývá.

Studie ovšem ukazuje i jeden pozitivní jev. Zatímco totiž větru na pevnině v důsledku globálního oteplování ubývá, na moři je situace jiná. V takzvaných offshore větrných elektrárnách umístěných na pobřeží by se tak výroba elektřiny mohla naopak zvýšit a vyrovnat tak snížení výroby na pevnině.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Elektřina Obnovitelné zdroje Větrné elektrárny Větrné turbíny OZE Energetika Klimatická změna


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.