Pořízení fotovoltaické elektrárny bude levnější než kdy dřív, mohou za to Trumpova cla
Pořídit si fotovoltaickou elektrárnu by už brzy mohlo být levnější než kdy dříve. Ceny fotovoltaických panelů, střídačů i dalších komponent totiž stáhnou dolů cla na dovoz do USA, která zavedl americký prezident Donald Trump. Přebytek zboží, které dosud proudilo do USA, se totiž budou čínské firmy snažit prodat v Evropské unii.
Pořízení fotovoltaické elektrárny na střechu domu by se v příštích měsících mohlo vyplatit více než kdy jindy. Politické rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení vysokých cel na dovoz z Číny do USA totiž pravděpodobně změní celý trh s fotovoltaikou. Trump totiž uvalil vysoká cla na dovoz z Číny a následně i přímo na dovoz solárních technologií z jihovýchodní Asie. Právě odtamtud do Evropy putuje většina technologií pro fotovoltaické elektrárny. Přetlak na trhu by tak mohl vyústit ve snížení cen.
Ačkoliv tak byla Trumpova opatření cílena hlavně na ochranu amerického trhu, pravděpodobně změní celý globální byznys s fotovoltaikou. V konečném důsledku se tak Evropa včetně Česka může těšit na zlevnění fotovoltaických panelů, střídačů a dalších součástí fotovoltaických elektráren.
Současná cla, která Trump nastavil na výší přes 3 500 % na dovoz solárních panelů z několika asijských zemí, konkrétně z Malajsie, Thajska, Vietnamu a Kambodže přetlak nabídky fotovoltaických komponent na trhu ještě zvýší. Podle Trumpa je hlavním důvodem nových sankcí ve výši, která trh úplně zastaví hlavně to, že skrze tyto země do USA putovaly výrobky, které ale ve skutečnosti pocházely z Číny a místní firmy tím jen obcházely dřívější cla.
Výrobci komponent z Číny tak nyní čelí problému, kde prodat své výrobky a udržet výrobu. Bariéry, které jim na dovoz do USA připravil Donald Trump tak prakticky prodej do USA, zastaví. Obrovské množství výrobků, které měly původně skončit za oceánem tak nyní hledá nové zákazníky a Evropa je jednou z vhodných destinací, na které přebytky „navalit“.
Evropští zákazníci, včetně domácností a firem tak mohou v příštích měsících očekávat výrazně lepší podmínky pro pořízení elektrárny. Na situaci na trhu bude muset ale pravděpodobně zareagovat i evropská sedmadvacítka, která bude nucena trh před tímto návalem levného zboží ochránit. Je tak otázkou, jak dlouho přísun levných komponent do EU vydrží, než na něj Evropská komise také uvalí cla.
Výhodné ceny pro zájemce o fotovoltaiku v EU ovšem mají i druhou stranu mince. Rychlý pokles cen vytvoří další tlak na evropské výrobce, kteří budou jen stěží vzdorovat levné čínské konkurenci (alespoň tedy, dokud EU na takový dovoz neuvalí vlastní cla). Evropská komise už přitom dříve signalizovala, že zvažuje možnosti, jak ochránit domácí producenty, a to nejen v sektoru energetiky.