Čína staví monumentální fotovoltaickou elektrárnu. Bude dlouhá jako cesta z Prahy do Brna a zpět
Instalovaný výkon jako stovka jaderných elektráren a délka jako z Prahy do Brna a zpět. Přesně takto monumentálních rozměrů by měla dosahovat nová fotovoltaická elektrárna v Číně, jejíž dokončení je plánováno na rok 2030.
Tempo, ve kterém Čína v posledních letech staví nové obnovitelné zdroje, se například s Evropskou unií, která má v tomto ohledu rovněž velmi ambiciózní plány téměř nedá srovnat. Číňané totiž aktuálně v poušti staví novou fotovoltaickou elektrárnu, která by po svém dokončení měla mít délku 400 kilometrů.
Projekt, který by se díky tomu, že jsou fotovoltaické panely těchto rozměrů viditelné i z vesmíru dal označit za novou Velkou čínskou zeď je ze satelitních snímků viditelný již nyní, hotova je ale jen stále malá část projektu, který by měl po dokončení do roku 2030 dosahovat délky, jako je cesta po dálnici z Prahy do Brna a zpět.
Celkem by totiž fotovoltaika v poušti Kubuqi měla dosáhnout délky kolem 400 kilometrů a šířky 5 kilometrů. Díky tomu bude možné využít obrovské množství sluneční energie, která v současnosti dopadá do rozpáleného písku.
Instalovaný výkon této megalomanské fotovoltaické elektrárny by měl po svém dokončení být zhruba stejný, jako je výkon stovky jaderných elektráren, tedy okolo 100 gigawatt.
V Číně přitom nejde o jediný projekt obnovitelných zdrojů energie, který dosahuje takto obrovských rozměrů. Nová elektrárna by měla pomoci Číně v plnění jejího cíle uhlíkové neutrality do roku 2060. Jen zmiňovaná fotovoltaická elektrárna by totiž měla být schopna dodávat energii i pro město, jako je Peking se svými 22 miliony obyvatel.