Revoluce, kterou už nelze zastavit. Fotovoltaika, nejlevnější zdroj elektřiny, zažívá raketový růst
Fotovoltaických elektráren přibývá nejen v globálním, ale i v lokálním měřítku. Jen v Česku se počet elektráren připojených do distribuční soustavy za poslední tři roky zečtyřnásobil. Fotovoltaika by se tak nyní dala označit za revoluci, kterou už nelze zastavit. Vzhledem k tomu, že snižuje ceny energie, by její zpomalení ani nedávalo smysl.
Revoluce, kterou už není možné zastavit. Přesně tak by se dal označit rozmach fotovoltaických elektráren v posledních letech. Jak ukazují aktuální data, fotovoltaik rychle přibývá po celém světě. Hlavní důvod je přitom jednoduchý, masivní rozšíření fotovoltaických elektráren výrazně srazilo ceny samotných fotovoltaických panelů i dalších nutných komponent. Fotovoltaické elektrárny jsou tak v současnosti hlavně ekonomickou volbou, jsou totiž nejlevnějším způsobem, jak vyrobit elektrickou energii.
Ještě před několika lety fotovoltaická elektřina tvořila jen malý podíl na celkovém energetickém mixu. V současnosti ale produkce z tohoto typu elektráren trhá rekordy ve výrobě a v současnosti to vypadá, že se jen tak nezastaví. Podle dat britského think-tanku Ember vzrostla výroba elektřiny z fotovoltaik v roce 2023 o více než 23 % a celkem se tak fotovoltaické elektrárny podíleli na globální produkci z 5,6 %. V minulém roce pak byl podle stejného think-tanku nárůst ještě větší a fotovoltaika zaznamenala nárůst výroby o dalších 29 %.
Pozitivní zprávou ovšem u fotovoltaických elektráren není jen počet nových instalací ale především cena energie, kterou produkují. Ta už je v současnosti výrazně levnější než energie vyráběná z fosilních paliva, například tedy v uhelných elektrárnách. Právě elektřina z uhlí se v současnosti prodává za cenu kolem 130 eur (asi 3 200 korun) za megawatthodinu, a to především kvůli růstu cen emisních povolenek. U fotovoltaiky je ale cena výrazně nižší, a to přibližně 80 eur (cca 2 000 korun) za megawatthodinu.
Zájem o fotovoltaické elektrárny přitom roste i na tuzemském trhu. Do distribuční soustavy už je tak v současnosti připojeno zhruba čtyřikrát více zdrojů než před třemi lety a instalovaný výkon fotovoltaických elektráren se podle dat ČSRES od roku 2021 přibližně zdvojnásobil. Nové obnovitelné zdroje, ve kterých fotovoltaické elektrárny hrají zásadní roli tak sice vytváří nové požadavky na investice do distribuční sítě, zároveň, ale výrazně sráží ceny elektřiny pro koncové zákazníky jak z řad firem, tak i domácností.
Fotovoltaické elektrárny tak lze už nyní globálně označit jako revoluci, kterou už není možné zastavit. Fotovoltaika se díky snaze o snižování emisí skleníkových plynů změnila z okrajového fenoménu, který byl ještě před několika lety doménou spíše pro fanoušky obnovitelných zdrojů než masovou záležitostí. Klesající ceny elektřiny, které s sebou nese a technologický pokrok z ní, ale v současnosti činí nejperspektivnější zdroj energie.