Tepelné čerpadlo bez dotací? Oproti plynu se investice nevrátí ani za 20 let, ukazují data
Pořídit si místo plynového kotle tepelné čerpadlo bez dotací? V některých případech, kterými se zabývali odborníci, je to nesmysl. Investice do tepelného čerpadla by se totiž ve srovnání s plynovým kotlem nemusela vrátit ani za dvacet let, ukazují data.
Velká část v současnosti instalovaných čerpadel je instalována i díky tomu, že dochází k jejich podpoře ze strany programů, jako je Nová zelená úsporám. Pokud by takové programy nefungovaly, přírůstek tepelných čerpadel by se pravděpodobně téměř zastavil. To ukazuje i zjištění energetické společnosti Octopus Energy a pracovníků technické univerzity RWTH v Cáchách. Podle jejich dat by se totiž bez využití dotací tepelné čerpadlo nevyplatilo oproti plynovému kotli ani během dvou dekád.
Studie zohledňovala hned dva typy staveb – starší a novější domy – a také rozdílné technologie vytápění, tedy radiátory a podlahové topení. Mimo to experti pracovali se dvěma modely vývoje cen energií v průběhu využívání jak tepelného čerpadla, tak i plynového kotle. V prvním scénáři předpokládali růst cen plynu a současně pokles cen elektřiny, ve druhém scénáři naopak počítali s průběžným růstem cen obou komodit.
Závěry celkem 32 modelových scénářů jsou ale jednoznačné. Pokud je tepelné čerpadlo podpořeno státní dotací ve výši 50 až 55 %, jde ve všech zkoumaných případech o ekonomicky výhodnější variantu než plynový kotel. Tento výsledek platí bez ohledu na typ domu či způsob rozvodu tepla (radiátory nebo podlahové vytápění).
Situace se však výrazně změní v okamžiku, kdy se dotace nezapočítá. V některých scénářích dokážou být tepelná čerpadla stále výhodnější, zejména v kombinaci s podlahovým vytápěním a za předpokladu příznivého vývoje cen energií. V méně příznivém scénáři – tedy pokud ceny elektřiny i plynu porostou zároveň – se tepelné čerpadlo bez dotace nevyplatí ani za 20 let, a to ani v novostavbách s podlahovým topením, natož v domech s klasickými radiátory.
„Studie jasně ukazuje, že bez státní podpory se tepelná čerpadla v mnoha případech ekonomicky nevyplatí. Dotace zůstávají zásadním stimulem,“ uvedl Bastian Gierull, šéf německé pobočky Octopus Energy. Podle něj by ale podpora neměla zůstat trvalá – její postupné snižování má motivovat výrobce k inovacím a snižování nákladů. Klíčové podle Gierulla bude i to, aby klesla cena elektřiny v poměru k plynu a aby byly odstraněny administrativní bariéry, které dnes instalaci tepelných čerpadel v mnoha zemích komplikují.
Tepelná čerpadla jsou klíčovým prvkem přechodu na bezemisní vytápění, bez výrazné finanční pomoci státu se ale zatím neobejdou. Studie tak potvrzuje to, na co dlouhodobě upozorňuje řada odborníků: přechod k ekologičtějším technologiím není jen technickou, ale především stále i ekonomickou výzvou.