Evropský přechod na obnovitelné zdroje se prodraží. Čína zavádí změny daní, které zdraží fotovoltaiku
Instalace obnovitelných zdrojů by se mohla kvůli nové změně čínské daňové politiky významně prodražit. Čínské firmy totiž do EU dodávají 97 % všech fotovoltaických modulů, právě jejich cena by ale kvůli růstu exportní daně mohla brzy začít růst.
Přechod na obnovitelné zdroje energie v čele s fotovoltaickými a větrnými elektrárnami by se mohl v Evropské unii, ale i na mimoevropských trzích, brzy výrazně prodražit. Čína totiž upravuje daně, které výrazně ovlivní ceny fotovoltaických modulů. Ty by se tak mohly výrazně zvýšit, zároveň ale dojde k zachování ziskovosti čínských výrobců. Právě ti totiž světovému trhu s fotovoltaikou dominují.
Miliardy, které už v současnosti investují státy EU do přechodu na obnovitelné energie, by se tak mohly ještě výrazně navýšit. Čína totiž oznámila snížení exportní daňové slevy pro fotovoltaické technologie. Už od 1. prosince se sníží sleva na neosazené i osazené fotovoltaické články z 13 % na 9 %. Právě to by mohlo rychle změnit i ceny fotovoltaických panelů, které v posledních letech velmi rychle klesaly.
V případě snížení daňové slevy pro čínské firmy totiž dojde ke snížení jejich ziskových marží. Aby firmy tyto ztráty kompenzovaly, pravděpodobně budou muset zvýšit i ceny svých produktů. To by se tak výrazně projevilo v cenách fotovoltaických panelů, které putují do Evropské unie.
Podle výzkumné společnosti Shanghai Metals Market (SMM) by toto snížení daňové slevy mohlo podpořit růst cen na zahraničních trzích, což by výrazně pomohlo čínským výrobcům. Skutečný nárůst cen ale bude záviset na dynamice nabídky a poptávky v jednotlivých regionech.
Přestože by zvýšení cen technologií od výrobců z Číny mohlo výrazně navýšit i ceny fotovoltaických instalací, může zároveň podpořit i evropské výrobce fotovoltaických panelů. Ti totiž v současnosti čelí velmi výrazné konkurenci od čínských firem, které jsou mnohdy podezřívány z využívání vládní podpory. Evropští výrobci následně takovým cenám nejsou schopni konkurovat a v mnoha případech bez dotační podpory ze strany EU velmi brzy ukončí svou činnost.
Příkladem by mohla být švýcarská společnost Meyer Burger, která se výrobou fotovoltaických článků zabývá. Společnost totiž jako jedna z mála přežila „útok“ čínské konkurence, její osud ale stále nevypadá dobře. V polovině listopadu totiž firma oznámila, že její největší zákazník (DESRI) s ní s okamžitou platností ukončuje smlouvu. To vyvolalo výrazný pád akcií a obavy o budoucnost společnosti.
Problémy fotovoltaických výrobců přitom pro EU nejsou příliš dobrou zprávou. Zemím sedmadvacítky se totiž stále nedaří snižovat závislost na čínských fotovoltaických systémech, které přitom budou klíčové pro energetický přechod. Jak ukazují data Evropské komise, 97 % všech fotovoltaických panelů, které se v EU využívají, pochází právě z Číny. Přestože se bruselští zákonodárci dlouhodobě snaží o změnu a odstranění této závislosti prostřednictvím dotací na vznik nových fotovoltaických výrobců, změna se stále nedaří.
Aktuální změny v čínské daňové politice mohou mít ovšem výrazný dopad na evropský trh s fotovoltaikou. Vyšší ceny totiž výrazně zvýší náklady na instalaci fotovoltaických systémů, čímž může dojít ke zpomalení přechodu na obnovitelné zdroje, a to obzvláště v případě domácností či malých a středních firem.