EnergoZrouti.cz

Energetici chtějí zdražit provoz plynových kotlů, má to podpořit instalaci tepelných čerpadel

     
Tomáš Jelínek
2. 4. 2025 ▪ 12:25

Podpořit instalaci tepelných čerpadel v domácnostech by mohlo výrazné zvýšení poplatků za provoz plynových kotlů. Podle energetických společností ve Spojeném království, které k tomu vyzývají ministra energetiky, by to mohlo urychlit přechod na tepelná čerpadla, jež jsou v současnosti těmito poplatky naopak znevýhodněna.

Energetici vyzývají ke zdražení provozu plynových kotlů, mělo by to podpořit instalace tepelných čerpadel
Energetici vyzývají ke zdražení provozu plynových kotlů, mělo by to podpořit instalace tepelných čerpadel
Foto: Unsplash

Dražší provoz plynových kotlů = podpora pro instalaci tepelných čerpadel. Dodavatelé energií ve Velké Británii vyzvali Státního tajemníka pro energetickou bezpečnost Eda Milibanda v otevřeném dopise k tomu, aby změnil systém účtování poplatků za energie. Právě to totiž podle nich v současnosti zvýhodňuje fosilní paliva a domácnosti tak nemají motivaci přecházet na ekologičtější řešení, jako jsou tepelná čerpadla. Podle energetiků by měla změna zlevnit elektřinu, kterou využívají tepelná čerpadla a naopak zdražit zemní plyn, který dnes ve vytápění domácností dominuje.

Ve společném dopise adresovaném Milibandovi žádá více než 30 organizací, mezi nimiž nechybí ani hlavní dodavatelé energie jako EDF, EOn, Octopus nebo OVO o úpravu poplatků. Argumentují tím, že britské domácnosti dnes platí čtyřikrát více na poplatcích z elektřiny než z plynu, což podle nich vytváří de facto dotace pro fosilní vytápění. Tato nerovnováha podle autorů dopisu brzdí přechod na energeticky efektivní technologie a zpomaluje snižování emisí, ke kterému se země zavázala.

Zatímco tak typická domácnost s plynovým kotlem ročně zaplatí na poplatcích přibližně 250 liber (asi 7 500 korun), domácnost využívající tepelné čerpadlo odvádí až 480 liber (asi 14 300 korun). Přitom tepelná čerpadla jsou až čtyřikrát energeticky účinnější než spalování plynu. Energetici tak v dopise odmítají tuto „šikanu“ a varují před penalizováním technologií, které by měly pomoci snižovat emise skleníkových plynů.

Dodavatelé tak navrhují upravit systém poplatků a to buď přenesením části zátěže z elektřiny na plyn, nebo vytvořením společného fondu, z nějž by se financovaly ekologické programy. Ideálním řešením by ale podle energetiků bylo úplné zrušení těchto poplatků a financování klimatických projektů ze státního rozpočtu. To se ale pravděpodobně nesetká s dostatečnou politickou odvahou.

Ministerstvo pro energetickou bezpečnost v reakci na dopis energetiků dle serveru The Telegraph uvedlo, že zvažuje širokou reformu energetického trhu, která by mohla přinést změny právě v rozložení cen mezi plyn a elektřinu. Detaily má představit v následujících měsících.

Přestože loni došlo k nárůstu instalací tepelných čerpadel o 50 %, dosáhlo se toho hlavně díky dotacím ve výši 7 500 liber (cca 223 tisíc korun) na domácnost. Dotace ale vyšly stát na několik set milionů liber a v případě, že by měl být dosažen dříve stanovený cíl 600 000 instalací tepelných čerpadel ročně, byly by náklady i několikanásob­ně vyšší.

Úprava systému poplatků by tak mohla představovat méně nákladný a udržitelnější způsob, jak motivovat domácnosti k přechodu na nízkoemisní technologie bez toho, aniž by nadále narůstaly výdaje na dotační programy, které dnes jejich instalaci podporují.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Plyn Plynové kotle Vytápění Tepelná čerpadla Zemní plyn Topení Spojené království Dodavatelé energií Energetika


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.