Ve Skotsku zahájila provoz největší evropská baterie. Zvládla by napájet elektřinou Brno a Liberec dvě hodiny
Největší bateriové úložiště v Evropě zahájilo svůj provoz ve Skotsku. Zařízení, které by dokázalo napájet elektřinou Brno a Liberec po dobu dvou hodin, bude sloužit hlavně k vyrovnávání výroby z větrných elektráren na pobřeží. Podobná zařízení však mají i své kritiky.
Ve skotském Blackhillu bylo uvedeno do provozu nové bateriové uložiště určené ke stabilizování energetické sítě v době, kdy větrné, vodní nebo fotovoltaické elektrárny nedodávají dostatek elektřiny. Celkem má v současnosti zařízení kapacitu 400 MWh, jeho provozovatel, ale už uvažuje nad dalším masivním rozšířením.
Celkem by zařízení, jako je to v Blackhillu mohlo pomoci dodávat energii až pro město o půl milionu obyvatelích po dobu dvou hodin. Jeho kapacita by tedy zvládla napájet elektřinou města, jako je Brno a Liberec dohromady. K takovému účelu ale samozřejmě nebude přímo určené a ve většině případů z něj poteče výrazně menší množství energie, které bude jen doplňovat obnovitelné zdroje.
Společnost Zenobe, která toto uložiště provozuje ovšem neplánuje zůstat u současných 400 MWh. Už v příštím roce by chtěla kapacitu baterií navýšit o dalších 200 MWh.
Podle firmy nově spuštěné uložiště odpovídá asi třetině celkové kapacity všech akumulátorů, které jsou nyní v zemi instalovány. Podobných uložišť ale postupně přibývá po celé Evropě kvůli přechodu na obnovitelné zdroje. V případě zemí, jako je Skotsko je potřeba těchto bateriových uložišť ještě vyšší, protože země využívá velké množství energie z pobřežních (takzvaných offshore) elektráren. Jejich výkyvy ve výrobě je pak nutné stabilizovat, což v současnosti dělají plynové a další fosilní elektrárny.
Díky bateriovým uložištím s vysokou kapacitou by mělo být možné v budoucnu právě fosilní zdroje odstranit ze sítě úplně a zvýšenou poptávku po elektřině nebo pokles výroby v obnovitelných zdrojích pokrývat právě z baterií.
Tyto řešení mají, ale také své kritiky. Těm se nelíbí využívání velkého množství baterií, pro jejichž výrobu je nutné těžit vzácné kovy mnohdy v nelidských podmínkách a také to, že stále není úplně vyřešena recyklace dosluhujících baterií. Podle kritiků tak sice baterie řeší odchod od fosilních paliv, ale mezitím vytváří i problémy nové. Většina bateriových článků také pochází z Číny, což zvyšuje závislost Evropy na technologiích, jejichž dodávky nemusí být vždy stabilní tak jako v současnosti.