Španělská strana chce zablokovat výplatu zisků energetických společností, dokud nevysvětlí nedávný výpadek
Španělská politická strana chce zablokovat rozdělování zisků akcionářům energetických firem. Opatření, které navrhne kongresu, by mělo platit do doby, než energetické firmy vysvětlí nedávný blackout a přijmou řešení k tomu, aby se již neopakoval.
Jsou to už dva týdny, co velkou část Španělska a Portugalska postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, který zastavil dopravu, továrny a téměř celý život v těchto zemích. Stále ovšem není přesně jasné, co za výpadkem elektřiny, tedy takzvaným blackoutem, stálo. Levicová strana Podemos tak nyní navrhuje legislativní opatření, které by mělo k rychlejšímu objasnění celé situace pomoci. Podemos totiž navrhuje dočasně zakázat energetickým společnostem vyplácet zisky, dokud se plně nevysvětlí příčiny výpadku.
Podle návrhu, který chtějí levicoví politici předložit kongresu příští týden, by energetické společnosti jako Iberdrola, Endesa, EDP nebo Naturgy měly mít zákonem nařízeno pozastavit výplatu zisků svým akcionářům. Takové opatření by mělo platit do doby, než firmy poskytnou vládě veškeré informace o příčinách výpadku.
Firmy totiž podle některých informací s vládou příliš nespolupracují a dodání informací a vyšetřování celého incidentu jim trvá už dlouhou dobu. Opatření, které by využilo zákona o národní bezpečnosti, by tak mělo tento proces urychlit. Firmy by podle zástupců strany Podemos měly také okamžitě přijmout opatření, která zajistí bezpečnost energetického systému a zabrání případným dalším výpadkům.
Výpadek za miliardy nejspíš způsobily transformátory
Výpadek, který většinu Španělska a Portugalska zasáhl 28. dubna 2025, měl podle odhadů způsobit miliardové škody. Jen během pěti sekund v energetické síti podle dosavadních informací došlo ke ztrátě výkonu asi 15 gigawattů, což představovalo asi 60 % spotřeby Španělska.
Ačkoliv příčina zatím není jasná, některé informace ukazují na problémy ve dvou transformátorových stanicích v jihozápadním Španělsku. Jejich výpadek mohl síť rozkolísat natolik, že ochranná opatření automaticky spustila další procesy na ochranu sítě a postupně odpojovala další zdroje.
Blackout okamžitě vyvolal i debatu o stabilitě energetické sítě v době stále rychlejšího rozšiřování obnovitelných zdrojů (OZE). V době výpadku totiž tvořily OZE přibližně 70 % španělské výroby elektřiny. Podle premiéra Pedra Sáncheze ale obnovitelné zdroje nebyly příčinou výpadku.