EnergoZrouti.cz

Německo kvůli obnovitelným zdrojům energie kolabuje, ceny elektřiny vystřelily vzhůru

     
Martin Bárta
12. 12. 2024 ▪ 14:43

Německo dostává další rány kvůli nestabilním obnovitelným zdrojům energie. Fotovoltaické, větrné a vodní elektrárny nejsou schopné pokrývat energetickou spotřebu, a země tak musí energii ve velkém nakupovat. To ji ale může stát draho, protože ceny energie na následující den dosahují dvacetiletých maxim.

Sázka na obnovitelné zdroje se Německu může výrazně prodražit
Sázka na obnovitelné zdroje se Německu může výrazně prodražit
Foto: Unsplash

Rychlé odstavení jaderných a uhelných elektráren a přechod na obnovitelné zdroje už si v Německu znovu vybírá svou daň. Jak ukazují aktuální data spotových cen elektřiny, sázka na nestabilní obnovitelné zdroje může německé firmy a ekonomiku stát velmi draho. Ceny elektřiny na spotovém trhu totiž na následující den dosahují dvacetiletých maxim.

Německo v posledních letech patří mezi jednu z evropských ekonomik, které plánují dramaticky snižovat emise skleníkových plynů a přecházet na obnovitelné zdroje. To s sebou nese uzavírání mnoha fosilních elektráren, které jsou ale na rozdíl od obnovitelných zdrojů schopné dodávat energii i v případech, kdy na území Německa nefouká vítr a ani nedopadá dostatečné množství slunečního záření na fotovoltaické panely.

Právě to spolu s rozhodnutím o odstavení jaderných elektráren, které přišlo jako reakce na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, přináší nyní německé ekonomice výrazné problémy. Země totiž není schopná svou energetickou potřebu pokrývat z vlastních zdrojů a stává se tak ve velkém závislou na dovážené elektřině.

Ceny elektřiny na následující den v Německu rostou na maxima posledních dvaceti let , ...

Nemalá část energie ale nyní v Německu pochází ze zdrojů, které země chce opustit. Vyrobenou elektřinu totiž Němcům poskytují okolní státy včetně Česka, které má energii ve velkém tvořenou uhlím a jádrem. Velmi důležitým „dodavatelem“ je pak pro Německo i Francie, která na rozdíl od Němců dlouhodobě sází na jádro jako na stabilní a bezemisní zdroj elektřiny.

Aktuální cena elektřiny na den dopředu, která nyní atakuje dvacetileté maximum, je tak dalším problémem, se kterým se německá ekonomika potýká. Pro místní průmysl v čele s tím automobilovým, který čelí propadům prodejů v důsledku přechodu na elektromobilitu a sílící konkurenci z Číny, jde o další velkou ránu. Spotové ceny sice na místní firmy nebudou mít okamžitý přímý dopad, nestabilní energetická situace a ceny energií ale mohou přinést výrazné problémy, což ostatně ukázala už energetická krize spojená se začátkem invaze Ruska na Ukrajinu.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Elektřina EU Německo Energetika Obnovitelné zdroje OZE Evropská unie Energie
Jazykové verze článku: AnglickyŠpanělskyNěmecky
Zdroj: Electricity Maps, energy-charts.info



Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.