Němci šetří na elektřině díky stovkám tisíc balkonových elektráren, tuzemská legislativa je stále ignoruje
Jen v loňském roce přibylo v Německu více než čtyři sta tisíc nových malých fotovoltaických elektráren, které domácnostem pomáhají snižovat náklady na energie. V Česku však legislativa tyto zdroje ignoruje a zájemcům o ně hází klacky pod nohy.
Už více než 780 tisíc malých fotovoltaických systémů, které ve většině případů tvoří balkonové fotovoltaické elektrárny o jednom až třech panelech bylo na konci loňského roku nainstalováno v Německu. Díky příznivé legislativě a možnosti koupit sety malých elektráren v mnoha maloobchodních řetězcích se počet elektráren v minulém roce v zemi zdvojnásobil. V tuzemsku zatím podobným instalacím legislativa nepřeje.
Tempo, jakým vloni přibylo nových balkonových elektráren, by se dalo označit za další boom ve fotovoltaice. Jen vloni jich totiž Němci ve svých domácnostech uvedli do provozu podle dat Spolkové síťové agentury více než 430 tisíc. Celkově tak tyto systémy, jejichž povolení je v Německu otázkou několika minut, tvoří instalovaný výkon 0,7 gigawattu. Jen pro představu na konci června minulého roku činil instalovaný výkon všech fotovoltaických elektráren podle dat Solární asociace v ČR 3,9 gigawattu.
Malé instalace typu těch balkonových jsou ale v tuzemsku spíše vzácností, a to i kvůli regulacím, které domácnosti v jejich instalaci omezují. Zatímco v Německu je možné kompletní fotovoltaických set pořídit v kamenných prodejnách i e-shopech za cenu začínající už okolo osmi tisíc korun, v tuzemsku je situace jiná. Prodejci tyto fotovoltaiky sice také nabízejí, zájem o ně je ale minimální.
Německému zákazníkovi totiž po koupi stačí celý set snadno nainstalovat, zapojit a on-line přihlásit pomocí snadného formuláře do jednoho měsíce od instalace. Hlavní důvod této registrace je, aby měl, provozoval sítě o těchto malých výrobnách přehled a mohl tak počítat s případnými přetoky nespotřebované energie do sítě.
V případě tuzemské domácnosti je ale situace výrazně složitější. Elektrárnu lze sice stejným způsobem zapojit a používat, ale na vlastní riziko. To mimo požárních předpisů tkví hlavně v již zmiňovaných přetocích energie zpátky do sítě. V případě, kdy k tomu zákazník nemá speciální elektroměr a povolení od distributora, může ho i minimální přetok do sítě vyjít na velmi tučnou pokutu.
Ačkoliv se tak tuzemská energetická síť a její provozovatel, ale i politická scéna pomalu novému trendu v energetice přizpůsobuje, legislativa je v tomto ohledu stále pomalá. Aktuálně to tak vypadá, že pro zákonodárce byl v posledních měsících hlavní výhrou zákon, který umožňuje v omezené míře virtuálně sdílet vyrobenou elektřinu například mezi nemovitostmi jedné osoby nebo vznik takzvané komunitní energetiky.
Zákony, které by ale v brzké době umožnily snadné instalace balkonových elektráren po vzoru Německa, ale zatím nejsou na pořadu dne a domácnosti si tak budou muset na možnost využívání balkonových elektráren pro snižování svých účtů ještě počkat, případně využít možnost těchto zdrojů s hlídáním přetoků.