Poslat si elektřinu na chatu Čechy láká, nasdíleli už přes 320 MWh
Posílat si elektřinu z vlastní fotovoltaiky na chatu nebo babičce pro snížení jejich účtů za energie – přesně to jsou možnosti, které umožnil vznik takzvaného Elektroenergetického datového centra. Od jeho spuštění se ke sdílení přihlásily už tisíce domácností a zájem stále roste.
Sdílení elektřiny v České republice si rychle získává příznivce. Elektroenergetické datové centrum (EDC) za první tři měsíce od spuštění této služby zaznamenalo přes 10 000 uzavřených smluv. Objem sdílené elektřiny překonal hranici 320 MWh, což odpovídá průměrné měsíční spotřebě přibližně tisíce domácností. „Za první tři měsíce evidujeme již téměř 12 000 registrací do portálu EDC. Celým procesem až k podpisu smlouvy dosud prošlo celkem 10 044 účastníků sdílení,“ uvedl předseda představenstva EDC Petr Kusý.
Většina sdílení je mezi vlastními nemovitostmi
Zájemci o sdílení elektřiny se sdružili do více než 4300 skupin, mezi které patří aktivní zákazníci, bytové domy a energetická společenství. Kusý dodává: „Objem sdílené elektřiny v České republice dosáhl ke konci října 321,93 MWh, což pro představu odpovídá průměrné měsíční spotřebě zhruba jednoho tisíce domácností,“. Zhruba polovina nově uzavřených smluv se týkala sdílení elektřiny v rámci jedné nebo více vlastních nemovitostí. Je tak vidět, že Češi novinku využívají především pro sdílení elektřiny z domu na chatu a obráceně.
EDC zároveň v říjnu zaregistrovalo první energetické společenství. „V říjnu jsme zaregistrovali také první energetické společenství. Ta obecně umožňují sdílet elektřinu mezi větším počtem členů, ale proces jejich registrace je náročnější a vyžaduje i zapsání u Energetického regulačního úřadu. Výraznější nárůst počtu energetických společenství proto předpokládáme zhruba v polovině příštího roku,“ doplnil Kusý.
Cílem EDC je podpora transformace české energetiky, zajišťování sběru a standardizace dat a jejich sdílení. V budoucnu se plánuje rozšíření kompetencí i na další oblasti nové energetiky, jako jsou akumulace, flexibilita nebo agregace. Podrobnosti, včetně videonávodů a dalších materiálů, mohou zájemci nalézt na webu EDC.
Zájem o sdílení roste i v dalších zemích EU
V rámci Evropské unie se koncept sdílení elektřiny rozvíjí různými způsoby, přičemž jednotlivé členské státy implementují vlastní modely komunitní energetiky. Například ve Francii je umožněna flexibilní volba metody rozdělování elektřiny, tzv. alokačního klíče. Energetická společenství si mohou zvolit mezi statickým, dynamickým či kombinovaným alokačním klíčem, což jim poskytuje možnost přizpůsobit sdílení elektřiny specifickým potřebám komunity. Tento přístup podporuje efektivní využití lokálně vyrobené energie a zvyšuje energetickou soběstačnost regionů.
V Rakousku je komunitní energetika rovněž na vysoké úrovni. Rakouská právní úprava umožňuje energetickým společenstvím sdílet elektřinu v rámci definovaného území, přičemž členové společenství mohou profitovat ze slev na distribučních poplatcích. Tento model motivuje k lokální spotřebě vyrobené energie a podporuje investice do obnovitelných zdrojů na místní úrovni. Rakousko tak vytváří příznivé podmínky pro rozvoj komunitní energetiky, což přispívá k udržitelnému rozvoji a energetické nezávislosti.
V Itálii je sdílení elektřiny podporováno kombinací net-meteringu a dalších pobídek. Net-metering umožňuje výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů odebrat ze sítě množství energie odpovídající jejich přebytkům v době, kdy ji potřebují. Tento systém je doplněn o podporu ve formě garantovaných výkupních cen za produkci obnovitelné elektřiny a slev na distribučních poplatcích. Tato kombinace opatření podporuje soudobost lokální výroby a spotřeby elektřiny, což vede k efektivnějšímu využití obnovitelných zdrojů a snižuje zatížení distribuční sítě.